Българският лекарски съюз (БЛС) и Българската болнична асоциация (ББА) настояват за увеличение на здравната вноска, като акцентират върху недостига на средства за качествени медицински услуги и заплащане на медиците.
„Тази идея изглежда много добра в очите на някого, но за обществото не е най-подходящото действие. В ситуация сме на започваща криза. Средствата за здравеопазване не достигат за качествена медицинска помощ. Увеличение на здравната вноска не е единственото и най-добро решение в този момент. Имаме два пътя за решаваме на проблема: промяна на финансовия модел чрез включването на застрахователи; увеличаване на здравната вноска. Да продължаваме да искаме едни пари означава стимулиране на инфлацията“, коментира заместник-председателят на ББА Андрей Марков в „България сутрин“.
Той даде пример, че в САЩ здравната вноска е 18% и отбеляза, че може би и 12% у нас няма да са достатъчни.
Увеличаването на абсолютния размер едва ли ще доведе до промяна на качеството на здравните услуги в същия обем, на мнение е Марков.
Гостът на Bulgaria ON AIR посочи, че натискът на улицата започва да се засилва и започваме да мислим, че има конспирация: „Давайте да настояваме сега да променим ситуацията“.
Според Марков отговорът е повече инвестиции и по-голямо производство, но икономическата картина не показва подобна ситуация.
„Ако се надгради системата с допълнително застраховане, тогава гражданите няма да доплащат и стотинка“, подчерта зам.-председателят на ББА.
По думите му проблемът с фиктивните хоспитализации е свързан с идеята за общо увеличение на здравната застраховка.
„И ние искаме увеличение на здравната вноска, но когато сме готови и е реформирана здравната система. Нашият морал не позволява да действаме по този начин“, каза още Андрей Марков.
„Лекарят предписва, изпълнителят е медицинската сестра. Изваждането на едни пари, които да бъдат раздадени, не решават проблема. Финансирането няма да може да продължи по този начин. Имаме нужда от структурни промени“, настоя гостът.
Той изтъкна, че в България няма реално увеличение на парите за здравеопазване.
„Остават едни и същи като обем. Увеличението на цифрите заблуждава обществото“, заяви Марков.
Според него голямата трагедия е, че пациентите не искат да се лекуват в България.
„Там е голямата грешка на много българи. Обикновено тези хора са с тежки заболявания, които изискват продължително лечение. Изисква се наличието на много пари. Заминават за чужбина, започват лечение, връщат се в България и искат то да е същото. Това изисква материали и лекарства, които са скъпи. Настоящата система не може да го гарантира. Започват да си носят лекарства в джоба, в чантата… Нещо абсолютно недопустимо. Лекарите се съгласяват с решения на техни колеги в чужбина поради настояването на пациента. Отговорността за живота я носи лекуващият лекар“, коментира Марков.
„Поради политически причини бяха блокирани действията на хората, които искаха да променят финансовия модел. Корупцията ни убива в буквален и преносен смисъл. Вече сме загубили половината от времето, в което сме били в друг строй. Няма да има повече медицински сестри, ако не се промени моделът на производство на този ресурс“, каза още Марков.
Той е категоричен, че един министър сам не може да направи нищо.
„Когато се играе на части за влияние и повече гласове, нямаме шансове да получим нещо. В някаква степен каузата е обречена“, заключи заместник-председателят на ББА.