26 C
Пловдив
понеделник, юли 28, 2025

28 юли: Световен ден за борба с хепатита – предизвикателства и надежди

Всяка година на 28 юли светът отбелязва Световния ден за борба с хепатита. Тази дата не е избрана случайно – тя е рождената дата на д-р Барух Блумберг, Нобелов лауреат, който открива вируса на хепатит B, разработва диагностичен тест и създава ваксина срещу него. Неговите открития поставят началото на борбата срещу заболяване, което и до днес остава глобално здравно предизвикателство.

Кои са основните видове хепатит, как се проявяват, какви са възможностите за лечение и най-важното – как можем да се предпазим? На тези въпроси отговаря д-р Гълъбина Хинкова от Клиниката по гастроентерология на ВМА.

Основни видове и глобалното въздействие на хепатита

Съществуват пет основни щама вирусни хепатити: A, B, C, D и E.

Хепатит B и C са сред най-често срещаните инфекции, като годишно се диагностицират 2,2 милиона нови случая. Те често причиняват хронично, тихо и безсимптомно увреждане на черния дроб, което може да прогресира незабелязано и да бъде диагностицирано късно, след като вече са настъпили усложнения като чернодробна цироза и/или хепатоцелуларен карцином (първичен чернодробен рак).

Към 2022 г. 304 милиона души живеят с хроничен хепатит B и C, като 1,3 милиона от тях са починали от усложненията на заболяването. Поне 60% от случаите на рак на черния дроб се дължат на късно диагностициране и лечение на хронична инфекция с хепатит B и C. Множество смъртни случаи от хепатит могат да бъдат предотвратени, тъй като съществува ваксина за хепатит B, както и ефективни лечения за хепатит B и дори лек за хепатит C. В България вече са въведени безплатни бързи тестове за хепатит B и C, които могат да се правят при профилактичен преглед при личния лекар.

Хепатит B: Превенция и лечение

Хепатит B е вирусна инфекция, която засяга черния дроб и може да протече както като остра, така и като хронична форма. Предава се по кръвен и полов път, както и от майка на дете по време на бременност/раждане или в ранния неонатален период.

Хепатит B може да бъде предотвратен с безопасна и ефективна ваксина. За съжаление, едва 45% от новородените по света през 2022 г. са били ваксинирани. Всички новородени трябва да получат ваксина срещу хепатит B възможно най-скоро след раждането (в рамките на 24 часа), последвана от две или три допълнителни дози с интервал от поне четири седмици. Ваксината предпазва от хепатит B поне 20 години и вероятно до живот, като предлага почти 100% защита срещу вируса. За определени рискови групи, като здравните работници, се препоръчва приложение на бустерни дози и изследване за протективен титър на антитела.

По отношение на лечението, вече съществуват ефективни медикаменти, които не водят до пълно излекуване, но до трайна супресия на вирусната репликация и го поддържат в неактивна форма, която не уврежда черния дроб. В ход са множество клинични проучвания, целящи откриването на медикамент, който трайно да излекува инфекцията. Терапията може да забави прогресията на заболяването, да намали случаите на чернодробен карцином и да подобри преживяемостта на пациенти с хронично заболяване.

Хепатит D: Най-тежката форма

Хепатит D изисква наличието на активен хепатит B вирус в организма, за да може да се размножава. Поради тази причина, хроничната инфекция с хепатит D засяга само хора, които вече са инфектирани с хепатит B. Около 5% от световното население е засегнато от ко-инфекция с хепатит D.

Хроничната инфекция с този вид хепатит се смята за най-тежката форма на хроничен вирусен хепатит, тъй като води до по-бързо прогресиране на заболяването, което бързо развива чернодробна цироза и усложнения, включително хепатоцелуларен карцином. Инфекцията с хепатит D може да бъде предотвратена чрез имунизация срещу хепатит B. Появяват се нови възможности за лечение с по-добри профили на безопасност и резултати, които вече са одобрени в Европа и вероятно предстои скоро да бъдат одобрени и в България.

Хепатит C: Лечим, но без ваксина

Хепатит C също е вирусна инфекция, засягаща черния дроб, която протича като остра или по-често като хронична инфекция. Пътищата на предаване са същите като при хепатит B. Симптомите на острата инфекция могат да включват треска, умора, загуба на апетит, гадене, повръщане, коремна болка, тъмна урина и пожълтяване на кожата или очите (жълтеница). Около 30% (15-45%) от заразените с остра инфекция лица спонтанно се изчистват от вируса в рамките на 6 месеца без никакво лечение.

При хроничната форма може да няма симптоми или да се появят обриви, бъбречно заболяване или чернодробна стеатоза без друга обяснима причина. Няма ваксина за хепатит C, но той може да се лекува с антивирусни лекарства. Ранното откриване и лечение могат да предотвратят сериозно увреждане на черния дроб. Диагностиката включва изследване на антитела (анти-HCV), като при положителен резултат се пристъпва към изследване на вирусна репликация. Лечението включва перорален прием на медикаменти, наричани общо директно действащи антивирусни средства, с продължителност между 8 и 24 седмици, които показват много добри резултати по отношение на трайното изчистване на вируса от организма.

Хепатит A и E: Рискове и превенция

Хепатит A и E могат да протекат като остри инфекции със сериозни усложнения, дори чернодробна недостатъчност. По данни на Световната здравна организация през 2019 г. са регистрирани около 78 000 смъртни случая в резултат на остри инфекции с хепатит A и E.

Хората са единственият резервоар на хепатит A, като предаването се осъществява предимно по фекално-орален път и е тясно свързано с лоши санитарни условия. Предаването по кръвен път е много по-рядко срещано. Рискът от развитие на симптоматично заболяване след инфекция е свързан с възрастта – само около 10% от децата развиват жълтеница след инфекция, докато тя се среща при повече от 70% от по-големите деца и възрастни.

Хепатит E се предава главно по фекално-орален път. Вирусът може да причини големи епидемии при предаване чрез заразени водоизточници. В България се регистрират основно спорадични случаи, които в последните години не са редки и понякога могат да причинят сериозно чернодробно увреждане, дори фулминантен хепатит. Смята се, че тези случаи са причинени от консумация на заразени меса. При бременните хепатит Е вирусната инфекция е особено опасна през третия триместър на бременността.


Световната здравна организация си поставя за цел елиминиране на хепатита до 2030 г. Основен проблем представлява лечението на хроничните форми, най-вече на хепатит B. За да се постигне тази цел, се изискват общи усилия за осигуряване на достъп на всички новородени до ваксина за хепатит B, подобряване на диагностиката и предоставяне на възможност за лечение на всички, показани за терапия.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук