Интернет се превърна в неразделна част от живота ни, а милиарди хора по света влизат в социалните мрежи още със събуждането си. Страхуваме се дори да си помислим, че един ден световната мрежа може да изчезне, а такава възможност всъщност винаги съществува. Редовно се случват сривове в интернет: понякога потребителите на един оператор или населено място не могат да се свържат с него, а в някои случаи сривът има масов характер. Съществуват поне 5 вероятни причини, поради които интернет може да изчезне напълно и завинаги.
Глобална атака срещу сървърите
Една от най-сериозните заплахи за съществуването на интернет е една световна координирана атака. Представете си, че нападатели атакуват едновременно ключовите възли, които изпълняват ролята на „телефонен указател“ на световната мрежа. Без тях устройствата няма да могат да разберат как да комуникират помежду си и интернет може просто да изчезне от екраните на нашите смартфони и компютри.
Тази заплаха става още по-реална, като се има предвид, че по-голямата част от интернет инфраструктурата е съсредоточена в ръцете на няколко големи компании: Google, Amazon и Microsoft. Техните огромни дата центрове осигуряват милиарди връзки и една атака срещу тях може да парализира Глобалната мрежа.
Вече има прецеденти, при които мощни атаки срещу сървърите предизвикват мащабни сривове в интернет, макар и временни. Но ако нападателите осъществят координирана атака в световен мащаб, последиците могат да бъдат катастрофални.
Природно бедствие
Интернет разчита на сложна инфраструктура: подводни кабели, сателити, центрове за данни и оптични мрежи, които го поддържат. Цялата тази инфраструктура е силно уязвима към природни бедствия.
Така например едно голямо земетресение или цунами може да повреди подводните кабели, които свързват континентите. Дори малка повреда в дълбините може да наруши комуникациите на милиони потребители. А поправката на подводната инфраструктура може да отнеме много време, тъй като изисква помощта на подводни заварчици и други специалисти.
Особено опасни са конфликтите между държавите, в резултат на които могат да бъдат прекъснати ключови маршрути и глобалната мрежа да се окаже на ръба на пълен колапс. Възстановяването на тази инфраструктура може да отнеме години и светът да остане без познатия Интернет.
Глобално прекъсване на електрозахранването
Интернет, както и много други неща в този свят, зависи от електричеството. Без електричество сървърите, рутерите и дори нашите компютърни устройства не могат да функционират. В случай на глобален енергиен срив интернет просто ще престане да съществува.
Една от потенциалните заплахи е мощна слънчева буря. Тя може да породи електромагнитни импулси, които да извадят от строя електропреносните мрежи по света. Подобни бури са се случвали в миналото и учените предупреждават, че това може да се случи отново.
Друга заплаха е световната енергийна криза. Съвременните енергийни мрежи могат да спрат да работят поради липса на ресурси и влошаване на инфраструктурата. Ако електрозахранването спре, цялата интернет инфраструктура – от центровете за данни до подводните кабели – ще бъде безполезна. Дори краткосрочен енергиен срив може да ни върне десетилетия назад, лишавайки ни от социални мрежи, банкови приложения и т.н.
Интернет може да престане да съществува не само в резултат на природни бедствия, но и по решение на правителството. В контекста на един глобален конфликт властите на някои държави могат да ограничат достъпа до мрежата както в страната, така и в чужбина.
Такива прецеденти вече са се случвали. Така например в Иран и Северна Корея достъпът до интернет е ограничен или почти липсва. Русия изглежда върви по същия път. Известно е, че в КНДР достъпът до интернет е възможен само с разрешение и под наблюдение.
Остаряване на интернет като технология
Технологиите се развиват бързо и дори Интернет, който ни се струва вечен, един ден може да стане част от историята. В бъдеще човечеството може да създаде по-усъвършенствани системи, като например квантови мрежи за данни или други революционни технологии, които ще заменят познатата ни днес Глобална мрежа.
Освен това интернет изисква постоянно развитие и инвестиции. Без подходяща поддръжка инфраструктурата може да остарее, отстъпвайки място на по-модерни решения. Може би след няколко десетилетия ще си спомняме за интернет така, както днес си спомняме за телеграфа.
Накрая си струва да отбележим съществуването на теорията за мъртвия интернет. Според нея в социалните мрежи и уеб сайтовете не са останали живи хора, а само безчислени ботове създават илюзията за активност.
Теорията за „мъртвия интернет“ си има обяснение: изкуственият интелект и съдържанието, генерирано от ботовете, е надминало създаденото от хората интернет съдържание. Преди година-две тази теория изглеждаше само като някаква любопитна и интересна хипербола, но този процес продължава – изкуственият интелект и ботовете, базирани на него се развиват изключително бързо и обикновените живи хора в Глобалната мрежа вече наистина са малцинство. Създава се един порочен кръг – ИИ агенти пишат постове, ИИ агенти ги четат и напомпват харесвания и т.н. Това наистина може да промени познатата ни към днешен ден Глобална мрежа.