18 C
Пловдив
вторник, април 29, 2025

7,9 милиона лева за партии, приели само 7 закона

Общо 7 980 987 лева са получили парламентарно представените партии от 51-ото Народно събрание като държавна субсидия от началото на мандата му. За близо шест месеца работа парламентът е приел окончателно едва седем закона и три ратификации, но за сметка на това успя да гласува два вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков, при това още преди да са изминали 100 дни от встъпването му в длъжност. Министрите пък са били викани на изслушване над 34 пъти.

По закон всяка партия, преминала прага от 1% на последните избори, има право на субсидия от 8 лева на глас. Такава получава и партия „Величие“, която на вота на 27 октомври 2024 г. взе 3,999% – само 21 гласа под прага за влизане в парламента. След решение на Конституционния съд формацията вече е парламентарна и за близо половин година е получила над 332 хиляди лева субсидия.

Средствата от държавния бюджет се изплащат на тримесечие, в четири транша годишно. Освен от субсидии, партиите се финансират чрез членски внос и дарения.

През последните два месеца на 2024 г. парламентарните сили са получили общо над 3,3 млн. лева, а за първото тримесечие на 2025 г. – още 4,6 млн. лева, сочат публикуваните финансови отчети.

Как се разпределят субсидиите:

  • ГЕРБ-СДС получават най-голямата сума – близо 2,2 млн. лева, разпределена между двете партии според броя на депутатите им. СДС е взела 47 285 лева.

  • В ПП-ДБ също има вътрешна подялба: „Продължаваме промяната“ е получила около 607 хиляди, „Да, България“ – 383 286 лв., а ДСБ – 191 702 лв.

  • БСП е уникален случай – въпреки че влиза в парламента чрез широка коалиция от 17 формации, партията прибира цялата субсидия от 629 760 лв., тъй като нито един от коалиционните партньори няма собствен представител в НС.

  • ДПС – „Ново начало“ е получила над 960 хиляди лева, а „Има такъв народ“ – над 564 хиляди.

  • „Възраждане“, третата по сила парламентарна група, е получила 1 111 496 лева.

  • МЕЧ на Радостин Василев е взела малко над 382 хиляди лева.

Любопитно е, че всички средства, полагащи се на алианса „Ново начало“, оглавяван от Ахмед Доган, в размер на 622 436 лева, са преведени директно в сметките на Земеделския народен съюз.

Цената на политическата нестабилност

За последните четири години политическа криза, белязани от седем избора и няколко разпуснати парламента, държавата е изплатила 80,7 млн. лева на политическите партии като субсидия – от април 2021 г. (45-ото НС) до 1 април 2025 г.

Само два от седемте парламента успяха да излъчат редовно правителство – на Кирил Петков в 47-ото НС и на Николай Денков в 49-ото, но и двете не изкараха пълен мандат. В момента 51-ото НС поддържа правителството на Росен Желязков, което макар и без мнозинство, остава стабилно.

Над 500 млн. лева – цената на изборите

Към субсидиите се прибавят и разходите за организиране на избори – близо 515 млн. лева за четирите години. В тази сума влизат и разходите за президентските избори (есента на 2021 г.) и за евровота от юни 2024 г., които съвпаднаха с парламентарни избори.

Финансови нарушения по време на кампании

Сметната палата съобщи, че при проверка на предизборната кампания за евровота през юни 2024 г. са установени редица нарушения: необявени дарения, неразплатени задължения и финансиране след края на кампанията. Одитът е обхванал 11 партии и 6 коалиции, които са похарчили общо 2,4 млн. лв., включително в непарични дарения.

Най-големи суми са изразходвани за медийни и консултантски услуги, печатни материали, масови събития, пощенски и куриерски услуги, телефони, наеми, транспорт и реклама.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук