Днес ще бъде слънчево и горещо, предупреждават синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология, жълт код за потенциално опасно време е обявен в цялата страна. Максималните температури ще бъдат между 34° и 39°, в София – около 36°. През следващите дни градусите ще се качват още малко и от вторник в следобедните часове в низините ще бъде много горещо; максималните в повечето места ще са 35°-40°, а на отделни места – до 42°. Горещото време натоварва организма, особено когато температурите се задържат високи в продължение на няколко дни и няма достатъчно охлаждане (напр. нощем).
Това може да доведе прегряване на тялото (топлинен удар) – когато тялото не успее да се охлажда ефективно чрез изпотяване, температурата му може да се повиши до опасни нива; до обезводняване – загубата на течности чрез изпотяване без адекватно възстановяване може да доведе до дехидратация; до нарушения в сърдечно-съдовата система. Горещината кара сърцето да работи по-усилено, което е рисково при хора с хронични заболявания; както и до влошаване на хронични заболявания. Високите температури могат да обострят състояния като астма, сърдечни и бъбречни заболявания.
За кои групи от хора е най-опасно горещото време?
Възрастните хора – с възрастта способността на организма да се охлажда намалява.
Малките деца и бебета – те още не могат да регулират телесната си температура добре.
Хора с хронични заболявания – особено сърдечно-съдови, дихателни или бъбречни проблеми.
Хора, приемащи определени медикаменти – някои лекарства пречат на терморегулацията или увеличават риска от обезводняване.
Работещи навън – строителни работници, земеделци и др. са изложени на директно слънце и физическо натоварване.
Хора с ограничена подвижност – трудно могат да търсят прохлада или помощ при нужда.
Хора без достъп до климатик или добре проветрявано жилище.
Насладата на плажа e любимо лятно занимание за мнозина, но е важно да се спазват правилата и указанията за безопасност, казват специалистите от Военномедицинска академия (ВМА). Това важи и за хората, които са в града, а не край морето, опасността не е по-малка и безобидна.
Лекарите: Кои са най-честите „врагове“ на лятото – и как да ги избегнем
Слънчев удар и топлинно изтощение
Продължителното излагане на слънце, особено в обедните часове, може да доведе до повишаване на телесната температура, главоболие, гадене и дори загуба на съзнание. Затова и съветите на специалистите са: ограничавайте престоя на открито между 11:00 и 16:00 часа носете шапка, слънчеви очила и светли, проветриви дрехи приемайте повече течности – поне 2-2,5 литра дневно.
Слънчеви изгаряния
Дори облачно време не предпазва напълно от UV-лъчите. Изгарянията не само развалят почивката, но увеличават и дългосрочния риск от кожни заболявания. Използвайте широкоспектърен слънцезащитен крем минимум SPF 30+. Последните препоръки са за SPF 50+, като нанасяте крема 30 минути преди излагане на слънце и на всеки 2 часа след това. Не забравяйте да предпазвате особено чувствителни зони – нос, уши, рамене, ходила, съветват медиците.
Алергични реакции
Лятото е сезон на полени, ухапвания от насекоми и чести хранителни алергии – особено към морски дарове и непознати продукти от улични сергии. Каква е превенцията: избягвайте консумация на морски дарове, ако сте предразположени към алергии винаги носете антихистаминов препарат, ако имате известни реакции ако пътувате с дете – информирайте се какво да правите при появата първи симптоми, допълват от ВМА.
Стомашно-чревни разстройства
Поддържайте добра лична хигиена и съхранявайте храната правилно – в жегата бактериите се развиват светкавично. Хранителното отравяне най-често се получава след консумация на неизмити плодове и зеленчуци, на гъби и неправилно съхранявани приготвени храни (развалени храни). Възможно е да се случи и след употреба на месо, риба, яйца, млечни продукти и други, които са замърсени с бактерии, които проявяват токсичност само при определени условия. Първите симптоми се появят в рамките на средно 4-8 часа след консумиране на замърсена храна. Не са редки и интоксикациите след консумация на морски дарове и риба. Често те могат да бъдат преносител на различни видове бактерии, в резултат на което започват стомашно-чревни оплаквания, които бързо водят до обезводняване и електролитен дисбаланс в организма.
Хранителните отравяния много бързо дехидратират организма, затова е необходимо да се компенсира загубата на течност. Задължително е пиенето на повече вода или още по-добре – на специални рехидратиращи разтвори, но задължително на малки порции и често. Безалкохолните напитки и плодови сокове не са препоръчителни, посочват лекарите от ВМА. А комбинацията алкохол и горещини може да има много негативни последици, дори фатални. Плуващите след употребата на етанол рискуват изключително много. И в малки количества, той може сериозно да повлияе върху способността им за добра ориентация и надценяване на силите и координираността на действията в морето.
Макар идеята за разхлаждане със студена бира да изглежда отлична, в действителност може да дехидратира организма, което да се прояви с обърканост, артериалното налягане рязко да се понижи и да настъпи усещане за умора, сънливост и летаргия, провокират се проблеми с дишането и сърдечния ритъм. В някои случаи кръвообращението се срива и има риск от загуба на съзнанието. Алкохолът дразни белите дробове, стомаха и червата, което може да доведе до повръщане. Също така провокира често уриниране, което води до загуба на соли и по-късно до дехидратация, съветват лекарите от Военномедицинска академия.
При обилното потене губим и въглехидрати, така че е уместна консумацията на ядки и семена, на плодове (праскови, кайсии, съдържащи калий) или фреш напитка. Добър ефект при обезводняване на понижаване на артериалното налягане имат различните чайове, богати на антиоксиданти (зелен, билков), както и разреден и айрян със сол.
„Не подценявайте симптомите – дори когато изглеждат леки! Главоболие, гадене, обрив, отпадналост или коремни болки не са „нормални“ за лятото – те може да са знак за дехидратация, инфекция или алергична реакция. Ако неразположението не отшумява бързо или се влошава, потърсете лекарска помощ. Навременната реакция може да ви спести сериозни последици“, посочват от ВМА.
Кратки съвети за безопасност в жегата
Стойте на сянка и избягвай излизане между 11:00 и 17:00 ч.
Пийте вода често – дори без жажда. Без алкохол и подсладени напитки.
Носете светли, леки дрехи и шапка.
Проветрявайте помещенията – рано сутрин и вечер.
Охлаждайте тялото – студени компреси, душове, мокра кърпа.
Не оставяйте деца или животни в кола – дори за минута!
Проверете възрастни съседи и роднини – може да имат нужда от помощ.