Увеличават се случаите на източване на банкови карти, как действат измамниците. Увеличават се случаите на източване на банкови карти при онлайн пазаруване, казват експерти по киберсигурност. Начините, по които престъпниците могат да се сдобият с всички атрибути на картата ни или електронното ни банкиране, зависят от държавата, в която се прави финансовата измама.
„Обикновено се използват подвеждащи сайтове, реклами, фалшиви линкове,на които хората се изкушават да кликнат”, обясни експертът по киберсигурност Спас Иванов.
Прекалено изгодните оферти също могат да се окажат подвеждащи.
„Когато киберкултурата на хората е на сравнително ниско ниво и желанието за покупка е силно. Това ги мотивира да предоставят всички данни за своите сметки и за своите карти”, допълва експертът.
Има финансови измамници, които източват малки суми, за да не прави впечатление.
„Да речем 15-20 лв, но това се прави от хиляди карти, от хиляди хора всеки месец. И когато имате сравнително активно използване на кредитни или дебитни карти, малко хора проследяват транзакциите си”, подчертава Иванов.
Припомня, че италианските власти разкриха група от трима българи, които са се занимавали с кражби на банкови карти и източването им, съобщи италианският вестник Il Resto del Carlino. Групата, от две жени и един мъж, чиито имена не се съобщават, е действала в супермаркети.
Водач е била 43-годишна жена, нейни съучастници са друга по-млада с една година жена и 38-годишен мъж. Тримата са източвали сметки от откраднати дебитни карти. Повдигнати са им обвинения.safenews