24 C
Пловдив
понеделник, октомври 14, 2024

Гнездящи птици по островите на Марица бавят почистването на коритото й в Пловдив

БСДД

Всичко е обрасло, защото от 13 г. не са полагани грижи, пловдивчани тръпнат да не дойде голяма вода като през 2005-а

Как се премахва гъста растителност, обхванала островите на река Марица в Пловдив?

„Нещата са изпуснати от контрол – 13 години не е чистено коритото. Обрасло е толкова много, че са необходими огромни усилия“, коментира пред „24 часа“ заместник-кметът по екологията Иван Стоянов.

Преди дни заедно с градоначалника Костадин Димитров и колегите му Тошо Пашов и Савина Петкова дадоха старт на разчистването. Пловдивчани от години с тревога следят състоянието на коритото и при всеки обилен дъжд се молят да не се покачи нивото на реката.

„Островите са големият проблем в момента – сега е размножителният период на птиците, които са свили гнезда по дърветата. Затова в момента се изрязват само тези по бреговете и под отворите на мостовете, за да може водата да минава. Когато приключим, ще влезем и в островите“, допълни Стоянов.

От фирмата изпълнител уверяват, че разчистването става под стриктен контрол. Около 25 души с резачки повалят дървета, най-много от които са върбите.

Договорът е за 997 хил. лева без ДДС, а срокът за изпълнение – 90 дни. За този период трябва да бъдат изчистени 6 км – от Железния мост на бул. „Копривщица“ до съоръжението за завиряване и малко п на изток.

„Няма да се секат всички дървета. Тези, на които гнездят птици и хвърлят сянка, ще бъдат запазени. Предстои тяхното маркиране“, обясни  Стоянов.

Особено внимателни са с кормораните

по настояване на сдружение „Зелени Балкани“. Проведени са няколко срещи с представителите на екоорганизациите и са дадени гаранции за опазване на биологичното разнообразие.

„Пловдивчани ще бъдат спокойни, че няма да се стигне до наводнение“, гарантира зам.-кметът. Наноси няма да се изгребват, за тях тепърва се изготвя проект и се търси финансиране.

„Ако се наложи, ще увеличим работниците“, увери Николай Талигаджиев от фирмата изпълнител.

Отсечката, която се разчиства, е разделена на 5 етапа. Нарязаната дървесина се товари на камиони и се кара в складовете на „Градини и паркове“.

„Премахваме само маркираните дървета и храстите, които са по бреговете и създават най-голям риск за вдигане на речното ниво. Искам да успокоя пловдивчани, че сме дошли тук да свършим работа и няма да навредим с нищо на природата“, гарантира Талигаджиев. Всеки ден той е край работниците и организира дейността им.

Постоянна инспекция извършват и хора от „Градини и паркове“ начело с управителя на предприятието Антон Георгиев.

„На този етап нямаме забележки към изпълнителите. Стараят се да спазват нашите препоръки“, заяви Георгиев.

Понеже върбите са в изобилие, голяма част от клоните им ще бъдат предадени на църквата за големия християнски празник Цветница. „Така

ще снабдим православните храмове с върбови клонки

Всяка година те се обръщат към нас за съдействие и ние винаги правим всичко възможно да им помогнем“, каза директорът на „Градини и паркове“.

Той е доволен, че най-после е почнало разчистване на коритото. През годините работници с косачки подрязваха растителността, но в един момент тя избуя, а предприятието не разполага с нужната техника.

„Дървесните видове, които растат край Марица, са топола, върба, айлант и бяла акация. Развиват се скоростно, но и бързо започват да загниват и създават проблеми. Дървесината им не е особено качествена. Опитваме се да я продаваме на фирми и граждани, ако проявят интерес“, добави Георгиев.

 

„Храстът амофора фритикоза се размножава изумително бързо и всичките му семена покълват. Много бързо расте по течението на реката и стига чак до турската граница. Това налага премахването му, за да не създава проблеми, ако се вдигне нивото“, каза още Антон Георгиев.

Според кмета Костадин Димитров

реката е градообразуващ фактор и трябва да се мисли за нейния потенциал

От години в Пловдив се говори за това, но реални стъпки не са предприети.

Появявали са се всевъзможни идеи – да стане плавателна, каквато я описват античните автори, или пък да се превърне в зона за атракции и спорт. Една бивша главна архитектка си я представяше като Сена в Париж.

„Я си представете каква пешеходна зона може да бъде оформена около нея. Тръгвате например от бившия партиен дом на централния площад, минавате по цялата главна улица, оттам през Пешеходния мост и слизате в коритото да се разходите. Може и заведения да има.

Сега започваме този процес на социализиране на Марица към градското пространство“, обяви Костадин Димитров.

За последно реката беше чистена в мандата на кмета Славчо Атанасов през 2011 г. Преди това през 2005 г. нивото се вдигна и леко преля в ниската част до Железния мост. Живеещите наблизо бяха в готовност да се евакуират.

През последните 4 г. опитите на общината да я разчисти се провалиха след обжалвания на различни организации и само благоприятното време запази града от бедствие. Засега.

БСДД
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук