Атанас Червенков – Райфъла, който през февруари 2022 получи 9 г. затвор, потвърдени от Върховния касационен съд, отново застава пред Темида – този път заедно със съпругата си Евелина.
Обвинението е за данъчни престъпления в особено големи размери, извършвани в периода 28 април 2011 – 26 март 2015 г.
Делото в Окръжен съд е насрочено в разпоредително заседание, а съдия-докладчик е Теофана Спасова.
Според обвинението, в периода 28.04.2011 г. – 26.03.2015 г. в Пловдив, при условията на продължавано престъпление, бизнесменът пет пъти е укрил данъци на обща стойност 40 725 лв. в декларации, подписани с електронния му подпис и представени пред НАП.
Освен това Райфъла ще отговаря и за закупения от него мотор Харлей Дейвидсън.
На 06.01.2012 г. в Пловдив бизнесменът си е купил мотоциклета за 12 000 лева – пари, за които е знаел, че са придобити чрез данъчно престъпление, тъй като в годишната му данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2010 г. лично пред НАП – Пловдив е декарирал загуба от 0.00 лева, а реално е имал приходи в размер на 179 709 лева.
Така е избегнал установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери – 17 971 лева, които не е внесъл в срока по чл. 67 от закона.
Съпругата на Райфъла – Евелина Червенкова, пък е подсъдна за това, че в периода 03.05.2016 г. – 30.04.2018 г. в Пловдив при условията на продължавано престъпление, като физическо лице, на три пъти е избегнала установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери на обща стойност 37 360 лева.
Червенкова въобще не е подавала годишна данъчна декларация по чл. 50 ал. 1 т.1 от ЗДДФЛ като физическа лице, според обвинителния акт, а е имала реални доходи през данъчните 2015 г., 2016 г. и 2017 г., които е следвало да се облагат.
Райфъла осъден на 9 г. затвор
В края на февруари 2022 г. ВКС потвърди присъда от 9 г. затвор за Атанас Червенков-Райфъла.
Дотогава той беше излежал около 5 години, докато делото на няколко пъти бе връщано за рестарт.
Атанас Червенков бе арестуван през 2014 година, след като се опита да избяга от полицаите, скачайки през тераса.
Първоначално той получи 11 години затвор за поръчката да бъде убит д-р Аргир Гяуров, конкурент на Райфъла в здравния бизнес.
След това към наказанието му се добавиха още 8 години за палежите на колите на бившия депутат Антоний Йорданов, година за потрошено предно стъкло на друг автомобил на семейство Йорданови, както и 2.5 години за нареждането към шофьора Стефан Гичев да пренесе 575 патрона, без да има разрешително за това.
През 2018 година на Райфъла бе определено едно общо най-тежко наказание от 13 години от страна на Окръжния съд. Той обжалва, като апелативните магистрати я намалиха с две години.
Върховният касационен съд измени решението като призна подсъдимия Червенков за невинен и го оправда да е извършил опита за убийство при квалифициращо обстоятелство „с користна цел“, а подсъдимият Стефан Гичев оправда за това, освен да е държал и да е придобил боеприпаси за огнестрелните оръжия.
Върховният касационен съд отмени присъдите за всички подсъдими по делото – Червенков, Гичев, Згуров приложението на чл.24 от Наказателния кодекс, с приложението на който са били увеличени наложените общи най-тежки наказания.
Прокуратурата и потърпевшия Гяуров обжалваха присъдата и настояваха тя да бъде увеличена. Според ВКС обаче липсва убедителна аргументация за необходимостта от това.
Освен това върховните магистрати оневиняват Червенков в частта на обвинението за това, че опитът за убийство е с користна цел.
В решението е посочено, че е поръчал убийството на конкурента си, като за това е платил 20 бона.
Съучастниците на Райфъла по посочените престъпления също са с потвърдени присъди.
9 години затвор получава Веселин Загорски, който е приел поръчката и е намерил изпълнители. Останалите трима Васил Василев, Бисер Романов и Симеон Генов, наети пък от страна на Загорски, получават съответно по 3 години и 11 месеца, 5 години и 3 години затвор.
Всички те ще трябва да платят и обезщетение на пострадалия Аргир Гяуров.