26 C
Пловдив
петък, октомври 4, 2024

Ромите отбелязват Банго Васил. Какви са традициите и ритуалите?

Малко сме осъвременили отбелязването, но важното е, че празникът не е забравен. Това каза Стефан Стефанов от Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ по повод традициите на ромската Нова година. Ромската общност у нас чества празника, познат още като Василица, Васильовден, Банго Васил или Василий, Куция Васил.

Традиционно се празнува три дни – от 13 до 15 януари. Най-важен е обаче 14 януари – смята се, че какъвто човек прекрачи пръв прага на дома, такава ще бъде и цялата Нова година.

Празникът е семеен, отбелязва се с богата трапеза и музика. Задължително на масата се слага гъска или кокошка. Сарми и пълнени чушки също са част от трапезата. Много е важно кой ще е първият гост в новата година, който ще прекрачи прага на дома след настъпването на празника, разказа за БТА Стефанов. При някои групи роми този човек казва „Искам мост“ и съответно на прага на дома се слагат пари. Когато гостът влезе, той благославя за здраве и берекет.

Версиите за почитането на св. Василий са различни. Някои казват, че Дяволът се побоял от ромите и решил да ги удави в морето, тогава светията ги пратил ято диви гъски и те отнесли давещите се роми на брега, заради това оттогава те славят името му.

Друга легенда свързва св. Василий и св. Георги (най-големият светия на ромите). Решил Господ да затрие ромите, но двамата се смилили и единият прибрал момче, другият – момиче и ги опазили. Дошъл празник и на небето се събрали всички светии. Но нямало веселие, нямало музика, тогава двамата светии показали двете деца, които започнали да танцуват и пеят, станало много весело и ромският народ бил спасен.

Василица се отбелязва като начало на новата година от много ромски групи в България, а от няколко години – и като ден на ромската култура. Вечерта на 13 срещу 14 януари се повтарят християнските ритуали на Бъдни вечер – цялото семейство се събира вкъщи, майката готви птица с ориз или с кисело зеле. Докато я приготвя, мълчи.

На Василица сутринта децата обикалят съседските къщи и сурвакат за здраве, благополучие, късмет, плодородие. Вярва се, че от тяхната благословия и „лек крак“ зависят щастието и късметът.

Честит празник!

Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук