16 C
Пловдив
петък, май 9, 2025

Пътят на яйцата и пилешкото месо до магазините: Откъде идват?

През 2023 г. в България се наблюдава значително увеличение във вноса на пилешко месо и яйца, сочат данни от Министерството на земеделието и храните. През тази година в страната са внесени 5 516,9 тона пресни кокоши яйца, което се равнява на около 92 милиона броя, почти два пъти повече в сравнение с предходната година, информира Pariteni.bg.

Според експертите, основните фактори за увеличението във вноса на яйца са конкурентните цени на вносните продукти и намаленото производство на яйца в края на 2023 г. поради огнища на птичи грип. Въпреки значителния ръст, вносът на пресни яйца все още представлява малка част от общото потребление в страната – около 9% за 2023 г.

Вносът на яйца от Европейския съюз се е увеличил с 10,6% спрямо 2022 г. Основни доставчици са Полша и Гърция, чиито доставки са нараснали съответно с 38,6% и 23%. В същото време вносът от Румъния е спаднал с 19,4%. През 2023 г. за първи път от години България е внесла значителни количества пресни яйца от Украйна – 2,4 хиляди тона, което е възможно благодарение на временната либерализация на търговията между ЕС и Украйна, която е в сила от юни 2022 г.

През 2023 г. има сериозен ръст и при вноса на яйца за люпене – с 47,6% на годишна база, достигайки 1 365,2 тона или около 22,6 милиона броя. Този ръст се обяснява с нуждата от възстановяване на броя на кокошките носачки в страната. Тези яйца се доставят основно от Полша, Румъния и Чехия.

През първите два месеца на 2024 г. тенденцията на увеличение във вноса на пресни яйца продължава, като количеството е четири пъти повече в сравнение със същия период през предходната година. Това се дължи основно на засиления внос от Украйна. Доставките от Румъния също отбелязват значителен ръст – над три пъти.

Износът на български яйца също бележи ръст през 2023 г., като общото количество е 18 064,8 тона или около 298,8 милиона броя, което е с 16,4% повече спрямо предходната година. Основните пазари са страните от ЕС, където износът е нараснал с 13%. Най-голямо увеличение има износът за Гърция, с 11,2%, както и за Кипър, Полша, Германия, Австрия и Унгария. Износът за Румъния и Италия обаче е намалял съответно с 25,7% и 52,6%.

Вносът на пилешко месо също е нараснал значително през 2023 г. През първите единадесет месеца на годината са внесени общо 91 299 тона прясно, охладено и замразено пилешко месо, което е с 12,6% повече на годишна база. Този внос идва почти изцяло от държави членки на ЕС, като Румъния, Унгария, Гърция, Нидерландия и Полша са сред основните доставчици.

За разлика от вноса, износът на пилешко месо от България през 2023 г. е намалял с 10,5%, достигайки 18 754 тона. Това се дължи на засиления внос на пилешко месо в ЕС от трети страни, най-вече от Украйна, което прави българските продукти по-малко конкурентни на европейския пазар. Водещи дестинации остават Гърция, Нидерландия, Италия и Германия.

Цените на пилешкото месо в България през 2023 г. и началото на 2024 г. остават относително стабилни, с леко намаление спрямо предходната година. Спадът в цените е обусловен от намалението на разходите за производство, както и от увеличения внос на пилешко месо на конкурентни цени. Очаква се цените да останат стабилни през следващите месеци, в зависимост от развитието на пазара и епидемиологичната обстановка.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук