България отбелязва 116 години от обявяването на своята независимост.
На този ден през 1908 г. страната отхвърля политическата и финансовата си зависимост, която ѝ е наложена с Берлинския договор 30 години по-рано.
След тържествен молебен в църквата „Св. Четиридесет мъченици“ княз Фердинанд I оповестява с манифест независимостта на Княжество България. Той декларира, че тя вече е „държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите народи”. България е провъзгласена за царство, а Фердинард приема титлата „цар на българите“.
Царство България остава в историята и като единствената държава на Балканите, която постига своята независимост без война. Заслугата за този успех принадлежи на първото правителство на Александър Малинов и е резултат от дълъг процес на преговори и дипломация.
Манифестът на Фердинард става достояние в църквата „Св. Четиридесет мъченици“ във Велико Търново, за да се подчертае приемствеността с Втората българска държава.
След сложни преговори на 6 април 1909 г. независимостта на България е призната официално от Високата порта. Така държавата ни се появява отново на картата на Европа 30 години след Освобождението.
В новата ни история 22 септември е обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 г.
По традиция центърът на тържествата ще бъде във Велико Търново. Честванията започват с литургия и водосвет на знамената в църквата „Св. Четиридесет мъченици“.
Кулминацията на празничната програма е от 19:30 ч. на площад „Цар Асен I“, където ще се състоят изпълнения на строеви хватки от представителния блок на Националния военен университет. След това ще започне и тържествената заря, както и аудио-визуалния спектакъл „Царевград Търнов – звук и светлина“, който ще завърши с фойерверки.