Пловдив
събота, октомври 19, 2024

Левски удари ЦСКА 1-0 „Сините“ продължават да мечтаят

БСДД

Късен триумф на „Левски“ в дербито на България – Кристиан Макун донесе 1:0 над ЦСКА с попадение в 86-ата минута. Централният защитник бе под въпрос до последния момент заради контузия, а именно той реализира след центриране на Фабио Лима от ъглов удар. В големи периоди от сблъсъка тимът на Станислав Генчев доминираше на терена, но Алекс Колев удари греда, а Мустафа Сангаре пропусна да се разпише в няколко ситуации.

Победата за „Левски“ срещу големия съперник е първа от септември 2022 година. Резултатът можеше да бъде различен, ако главният съдия Драгомир Драганов бе взел различни решения в две дискусионни ситуации. Първо бранителят на ЦСКА Лиъм Купър влезе остро в краката на Сангаре, като шотландецът бе последен в защита, но реферът прецени, че изобщо няма нарушение. В самия край на първата част на свой ред „червените“ имаха сериозни претенции за дузпа срещу Аарон Исека, излязал очи в очи с вратаря Матей Маркович. Такава обаче не бе отсъдена.

Поражението за „червените“ е 7-о за 11 кръга, а тимът на Александър Томаш заема 14-а позиция с едва 10 точки и мач по-малко. Дербито трябваше да се играе още през септември, когато се оказа, че националният стадион „Васил Левски“ е зает за музикално събитие и принуди БФС да размества кръгове.

Извън сметките на треньора на символичните домакини Станислав Генчев е централният бранител Келиан ван дер Каап, докато големият съперник можеше да разчита на лятното попълнение Лиъм Купър, въпреки че до последно се очакваше да не бъде възстановен от контузия. В халфовата линия на „Левски“ влезе Асен Митков, за когото това бе първи мач като титуляр през кампанията, а Цунами се върна в отбрана.

Дербито започна обещаващо с изстрел на Мустафа Сангаре още в началните секунди, минал опасно близо от вратата на Густаво Бусато.

„Червеният“ отговор не закъсня и в следващите минути тимът на Александър Томаш се настани комфортно в половината на съперника. На два пъти Джейсън Локило имаше възможност да стреля, но в последния момент бе блокиран. Първият удар на ЦСКА дойде в 7-ата минута след центриране от ъглов удар. Тогава Вион надскочи отбраната на „сините“, но Маркович спаси. Скоро след това далечен изстрел на Мика Пинто мина опасно близо.

Постепенно двубоят се изравни, а най-активен от „сините“ бе Евертон Бала.

В 19-ата минута Бусато даде сравнително слабо към Греъм Купър, който направи шпагат в опит да не загуби топката, а Мустафа Сангаре се хвана за глезена. Повторенията обаче показаха, че отиграването на опитния шотландец е било перфектно и нарушение няма.

Четири минути по-късно дойде и най-опасната ситуация до този момент, след като именно Сангаре извезе Алекс Колев, националът на България проби по цялото дясно крило и излезе очи в очи с Бусато, но изстрелът му срещна лявата греда.

И следвашата възможност за откриващо попадение бе пред вратата на ЦСКА и отново замесен бе френският таран. Малко изненадващо, Алдаир се озова в зоната на левия бек, откъдето проби чак до наказателното поле на съперника, където продължи по земя към Сангаре, но шутът му срещна крака на бранител в „червено“.

Минута преди почивката обаче отбраната на „Левски“ се пропука наивно, а Марселино изведе Аарон Исека очи в очи с Матей Маркович, който влезе остро в краката на нападателя, чийто изстрел бе избит пред голлинията от Цунами. „Червените“ имаха претенции за дузпа, но такава не бе отсъдена и играта продължи с тъч.

Едва в продължението на първата част дойде и първият жълт картон в дербито, показан на Сангаре за нарушение в половината на съперника.

Второто полувреме поднови с положение пред Бусато, избил тежък удар на Евертон Бала, а при последвалата добавка Майкон стреля разочароващо в аут.

В 55-ата минута Генчев бе принуден да заменя Асен Митков, получил травма, а в игра се появи Джавад Ел Джемили. От началото на сезона младежкият национал е измъчван от контузии, като това бе и първият му мач като титуляр през кампанията.

След 63 минути игра Томаш на свой ред предприе тройна смяна, хвърляйки Илиан Илиев-младши, Годуин Коялипу и Матиас Фаетон. Играта напуснаха Бютучи, Исека и Локило.

Отбраната на „Левски“ изтръпна в 66-ата минута, когато Илиан Илиев намери Линдсет в наказателното поле, където норвежецът бе оставен да стреля необезпокояван, но в аут.

Последните два жокера на Томаш бяха Тобиас Хайнц и Иван Турицов, докато минути по-рано Фабио Лима смени Бала за „сините“.

За да дойде 86-ата минута и дългоочаквания гол в дербито. След центриране от ъглов удар именно на Лима, на първа греда Кристиан Макун засече, а Бусато изби, но зад голлинията – 1:0 за „Левски“ и екстаз в „синьо“.

Последваха нервен финал, като добавеното време бе цели 8 минути, но отбраната на символичните домакини успя да неутрализира всичко пред вратата на Маркович, за да триумфира в дербито.

„Левски“ – ЦСКА 1:0
Кристиан Макун (86)

Левски: „Левски“: 44. Матей Маркович, 6. Цунами (к), 50. Кристиан Димитров, 4. Кристиан Макун, 21. Алдаир, 17. Евертон Бала, 8. Карлос Охене, 10. Асен Митков, 3. Майкон, 12. Мустафа Сангаре, 9. Александър Колев

Резерви: 99. Иван Андонов, 7. Фабио Лима, 11. Джавад Ел Джемили, 16. Преслав Бачев, 22. Патрик-Габриел Галчев, 23. Патрик Мислович, 30. Клеман Икена, 88. Марин Петков, 97. Асими Фадига

Треньор: Станислав Генчев

ЦСКА: 1. Густаво Бусато, 15. Тибо Вион, 5. Лумбард Делова, 6. Лиъм Купър (к), 18. Мика Пинто, 26. Марселино Кареасо, 99. Джеймс Ето‘о, 22. Джейсън Локило, 10. Джонатан Линдсет, 9. Зюмюр Бютучи, 45. Аарон Исека

Резерви: 25. Иван Дюлгеров, 77. Годуин Коялипу, 19. Иван Турицов, 73. Илиан Илиев, 11. Матиас Фаетон, 8. Станислав Шопов, 7. Улаус Скаршем, 4. Християн Петров, 14. Тобиас Хайнц

Треньор: Александър Томаш

Съдия: Драгомир Драганов