САЩ наложиха нови мащабни санкции на 400 организации, физически и юридически лица заради войната на Русия в Украйна. Сред тях са и три фирми, регистрирани в България, които според властите във Вашингон са нарушавали забраните за търговия с Москва на технологии.
Едната компания е „Еър Лео М енд Е“ ООД (AIR LEO M&E). Според документите, разпространени от Държавния департамент на САЩ, дружеството е базирано в България и е доставило микроелектронни и авиационни компоненти, на дружества в Русия. Данните за сделки са от ноември 2023 г. Според Търговския регистър собственик на компанията е Веселин Стефанов Исаков. Дружеството е регистрирано във Варна през 2022 г. Името му се свързва с още няколко компании.
Другите две фирми, които са регистрирани в България, са свързани с един и същи човек Йозгюр Хасан Челик. Под американски санкции попадат „Джи Ен О Инвестмънт“ (GNO Investment Ltd.), регистрирана с предмет на дейност строителство, продажба на недвижими имоти, търговия на дребно, както и всички други дейности и услуги незабранени от закона. Седалището ѝ е в София, а управители са Челик и Йозтюрк Гиземнур – граждани на Турция.
Челик е свързан и с другата санкционирана компания – „МИРЕКС БГ“ ЕООД (Mirex BG), която също е в София и според документите се занимава с производство и търговия със специална продукция, обучение на персонал, консултантска дейност, транспортна дейност, покупка на стоки и вещи с цел препродажба, продажба на стоки собствено производство, консултантски услуги, вътрешна и външна търговия и др.
Третата фирма е свързана с друга с подобно име в Турция. Държавният департамент съобщава, че според наличните данни, на които се базират санкциите, Челик е работил и с посочения от САЩ представител на руския отбранителен конгломерат Държавна корпорация „Ростех“ (Ростех) в Турция Алексей Викторович Гуреев с цел да се подпомогне производство на руско отбранително оборудване в Турция.
Целта на санкциите е да се нарушат каналите, чрез които Русия набавя технологии и оборудване от трети страни за своята военна машина.
Санкциите са насочени към производители, износители и вносители на стоки, критични за руската военна индустрия. Тези стоки включват микроелектроника и други елементи от общия приоритетен списък, изготвен от Министерството на търговията на САЩ в сътрудничество с Европейския съюз, Великобритания и Япония.
„Компании в Китай, Индия, Казахстан, Киргизстан, Турция и ОАЕ продължават да продават тези и други двойно използваеми стоки на Русия, включително критични компоненти за оръжейните системи на Русия“, става ясно от съобщение на държавния департамент на САЩ.
Санкциите целят да прекъснат механизмите за заобикаляне на санкциите срещу Русия и са насочени към организации в трети страни, включително Китай, Индия, Малайзия, Тайланд, Турция и Обединените Арабски емирства (ОАЕ).Сред санкционираните фирми фигурира и българска фирма –
Департаментът санкционира и няколко висши служители от руското Министерство на отбраната, назначени по-рано тази година. Допълнителни санкции са насочени към военнопромишления комплекс на Русия, включително производители на напреднали технологии и организации, подкрепящи отбранителните връзки между Русия и Беларус. Санкциите засягат и дъщерни дружества на руската държавна корпорация „Росатом“.
„Оставаме загрижени от мащабите на износа на двойно използваеми стоки от Китай за Русия. Китай продължава да търгува с тези стоки, като използва мрежи за заобикаляне на санкциите, създадени от Русия за набавяне на електроника и инструменти за производство на оръжие. Вносът от Китай запълва критични нужди на руското производство на оръжие и поддържа военнопромишления комплекс на страната. Днешните санкции засягат няколко китайски компании, които са доставяли стоки за руските военни, включително производители и износители на електронни компоненти и машини за Русия“, казват още от държавния департамент на САЩ.
„Съединените щати и нашите съюзници ще продължат да предприемат решителни действия по целия свят, за да спрат потока от критични инструменти и технологии, от които Русия се нуждае, за да води своята незаконна и неморална война срещу Украйна“, се посочва в изявление на заместник-министъра на финансите Уоли Адейемо, цитиран от агенция Reuters.
Сред санкционираните са компании базирани в Хонконг и Китай компании, участващи в доставката на артикули с висок приоритет на стойност десетки милиони долари до базирани в Русия компании или крайни потребители, съобщиха официалните американски власти.