Музеите на Пловдив са неразделна част от богатото културно наследство на града, разказвайки историята на различни епохи и събития. Всяка институция представя уникална колекция от артефакти и архитектурни съкровища. Тези музеи не само пазят историята на Пловдив, но и предлагат вълнуващо пътешествие във времето за всеки посетител, желаещ да се потопи в миналото на един от най-древните градове в Европа.
Регионален археологически музей – Пловдив
Регионален археологически музей – Пловдив е една от най-старите културни институции в България. Началото на неговата история е поставено още през 1882 г., когато в Пловдив е създадена Областна библиотека и музей. В последвалите години музеят преминава през различни промени, а на 6 юли 1921 г., с указ на цар Борис III е преименуван на Археологически музей. През 1928 г. музейните сбирки са преместени в държавната сграда на бирничеството на площад „Съединение”, където музеят се помещава и до днес. Извършени са ремонт и преустройства по проект на арх. Христо Пеев преди отварянето на музея на 1 декември 1930 г.
Тежкото състояние на сградата и амортизираните експозиционни витрини налагат затварянето на музея за посетители през 1995 г. Музеят остава затворен за продължителен период от време, като обновената експозиция и новата музейна сграда отварят врати отново на 12 октомври 2010 г.
Колекцията на Регионален археологически музей – Пловдив е една от най-богатите в България. Тя включва експонати от периодите на праисторията, Античността и Средновековието, както и една от най-големите нумизматични сбирки в страната. Като наследник на Народния музей на Източна Румелия, Регионален археологически музей – Пловдив притежава също и богата колекция от църковна утвар, етнографски и исторически културни ценности от периода XVIII – XIX
Регионален етнографски музей – Пловдив
Регионален етнографски музей – Пловдив е утвърдена научно-образователна институция и притегателен център за културен туризъм. Основан е през 1917 г., а от 1938 г. се помещава в Куюмджиевата къща – най-красивата и представителна сграда в сърцето на Стария град. Тя е паметник на културата от национално значение, принадлежала на заможния търговец Аргир Куюмджиоглу. Богатата експозиция на музея представя традиционната култура на Тракия, Родопите и Средногорието от периода на Възраждането. Освен типичните за селата земеделие и животновъдство, тогава в градовете бързо се развиват занаятите и търговията. Многобройни експонати показват промяната в начина на живот и в мисленето на българина от тази епоха. Сред утвърдените от времето музейни събития са Седмицата на традиционните занаяти, Еснафският празник „Св. Спиридон“, Международното биенале „Майстори на карикатурата“, Фестивалът на камерната музика – Пловдив. Ежегодно в музея се представят местни и гостуващи изложби, концерти, театрални постановки, представяния на книги, възстановки на традиционни обреди и много други.
Регионален исторически музей – Пловдив
Експозиция „Българско възраждане“ се намира в Архитектурно-исторически резерват „Старинен Пловдив“ на ул. „Цанко Лавренов“ № 1 в къщата на Димитър Георгиади – паметник на културата от национално значение. Сградата е построена през 1848 г. от майстор хаджи Георги от родопското село Косово по поръка на богатия български занаятчия Георги Кендинденоглу. До средата на 20 век в нея живеят наследниците на неговия зет търговеца Димитър Георгиади, последните от които я продават на община Пловдив. Къщата е типичен представител на пловдивската възрожденска архитектура от 19 век със симетрично разположени стаи около просторен салон на всеки от трите етажа, с характерни резбовани тавани и долапи, алафранги и различно цветово оформление за всяка от стаите. След първата реставрация, през 1961 г. тук е разположена музейна експозиция, посветена на Българското възраждане и националноосвободителните борби, която проследява историята на град Пловдив от 15 до 19 век. В залите на първия етаж са представени етническото многообразие и стопанското развитие на Пловдив от османската епоха. На втория и третия етаж са развити темите за борбата на българите за новобългарска просвета, самостоятелна църква и национална независимост.
Регионален природо-научен музей – Пловдив
Регионалният природонаучен музей – Пловдив е вторият по големина природонаучен музей в страната и един от най-модерните музеи на Балканите. Музеят е създаден на базата на изключително богатата колекция на съществувалия до 1948 г. френски колеж „Св. Августин“. Скоро след закриването на колежа, през 1952 г. Градския народен съвет взима решение да бъде изграден природонаучен музей в сградата на бившата община Пловдив, която в този период е една от най-емблематичните постройки за града. Тя е построена през 1880 г., а през 1912 г. по проект на Йосиф Шнитер търпи частично преустройване и разширение.
От откриването си през 1955 г. до днес природонаучният музей е едно от любимите места за посещение на пловдивчани на всякакви възрасти. Днес музеят привлича посетители от цялата страна, Европа и света с единствената по рода си експозиция, предлагаща досег с различните светове на живата и неживата природа по неповторим и интерактивен начин.
Най-голямо внимание привличат зала Тропик с живи пеперуди, дигиталният 3D Планетариум (зала Минерали), зала Динозаври, зали Сладководен и Морски аквариум, Терариума и зала Полюси. Музеят разполага с ценна колекция от експонати от българската и световната флора и фауна, изложени систематично в зали Палеонтология, Ботаника, Безгръбначни, Риби, Земноводни и влечуги, Птици, Бозайници.
Общински институт „Старинен Пловдив“
Общински институт „Старинен Пловдив“, който през 2024 г. отбелязва 55 години от създаването си, е пазител на паметта и представя забележителното културно-историческо наследство на Пловдив като стопанин на едни от най-емблематичните къщи в Стария град на Пловдив. Една от тях е Къщата на Верен Стамболян. Разположена на югоизточния склон на Джамбаз тепе, къщата е построена през втората половина на XIX век. Представлява двуетажна симетрична сграда с внушителни размери. Къща „Стамболян“ има забележителна вътрешна декорация – дъсчени тавани в стаите и салона, украсени с геометрични форми и плетеници.
През 70-те до края на 90-те години на миналия век сградата става известна като Къщата на художниците в Пловдив. Тук кипи интензивен културен живот. Организираните в къщата пленери и изложби я превръщат в международен културен център. От 2010 г. в къщата е разположена постоянната експозиция с произведения на пловдивския художник Димитър Киров – ДиКиро – един от най-ярките представители на българското изобразително изкуство, чието творческо наследство има новаторски дух.
Богато декорираната фасада на къща „Стамболян“, възвърнала блясъка си след реставрацията през 2022 г., впечатлява с изящните медальони, възстановени от реставраторите по оригиналните копирки. В тях са изписани емблематични къщи в Старинен Пловдив, като къща „Хиндлиян“, Куюмджиева къща, Къщата на Димитър Георгиади, както и църкви и манастири в Пловдив и околността.