Загубите на вода в област Перник са рекордни за страната – над 80%. Десетки трънски села страдат от хроничен недостиг на вода най-вече заради старите тръби и безкрайните аврии.
21 села в района дори не са свързани с услугите на ВиК Перник, които оперират в района. Но дори на абонатите на селата към ВиК се налага сами да се организират, за да търсят къде тръбите се пукат. Неволите на Пернишко са системни за повечето слабо населени места в цяла България.
„Две години съм гледала възрастни хора без вода, сега ме наказват да гледам детето си без вода, защото аз обичам Горочевци“, разказва Галина Георгиева.
В село Горочевци, махала Валози вече нямат никаква вода. Тук живет не много хора, но сега зимата селото ще обезлюдее съвсем. Тук ще остане да живее само Галина.
„Тук е със сурови условия зимно време и хората се прибират. След известно време и майка ми с детето също ще се приберат в София и в махалата ще остана сама аз – без вода. Няма да мога да си качвам вода с автомобила, тъй като пътят, както видяхтe, e изключително лош.
Село Горочевци е едно от стотиците в цялата страна, в което няма нормално водоснабдяване. Едно от стотиците, които не присъстват в стратегиите за развитие на ВиК отрасъла, които тежат като воденичен камък на ВиК дружествата, които се умориха в битките си вода и в очакане на решение, бавно но сигурно се обезлюдиха. Но Галина не иска да се предава. Ако и тя напусне махалата, Трън ще загуби един млад учител. Затова по нейно настояван част от водопровода на селото вече веднъж е подменен. Но под тежестта на камионите за дърводобив, тръбите са счупени.
„Обръщали сме се към община Tрън. Те ни казваха, че не могат нищо да направят. Написах жалба до прокуратурата. Прокуратурата ни остави също без всякакви действия, тъй като не сме към ВиК и те считат нашия водопровод за незаконен, който, между другото, е построен на доброволни начала. Аз не мога да живея така, искам да живея на село, тук се чувствам добре и не искам да си тръгвам, решението имаш апартамент отивай си в София не е валидно за мен, аз искам да живея като нормален човек в 21 век“.
От 51 села в Трънско, 21 не са свързани към услугите на ВиК Перник. Остава грижа на общината да осигури вода за жителите в тези населени места. Заради амортизираната мрежа обаче по -голямата част от водата просто изтича някъде, авариите са трудни са намиране, а средства за отстраняването им няма. Затова и част от селата в община Трън са на режим.
„Да речем, като я спра в неделя, в сряда я пусна и тия 70 кубика се пълнят за два дни. На части я пускам, за да не избие някоя тръба. Проблеми с водата има от поне 10-15 години, но колкото повече минава времето, толкова по-големи проблеми се създават. Защото водопреносната система е на над 60 години, тръбите са етернитови, пукат се постоянно. Като намерим повредата, я остраняваме, като не намерим, тя си изтича и водата отслабва. Има в центъра на селото, на уличната чешма, но по махалите не може да се качи. Аз съм поставил въпроса пред Цветкова, да вземат една цистерна, да я изкарат горе, обче понеже не сме към ВиК и е много трудно“, обясни Васил Божилов, кметски наместник на с. Горочевци.
Жителите на Горочевци вече са уморени да търсят авариите, предпочитат да започнат да плащат за вода и ВиК дружеството да започне да се грижи за съоръженията. Вече събират подписка. Процедурата обаче е дълга. По-близко до присъединяването са в село Богойна. Там нямат вода от 20 години. Някога жителите са използвали услугите на ВиК, но се отказали. До селото се стига по живописна екопътека над ждрелото на река Ерма, минава се през два прокопани в скалите тунели. През лятото от общна Трън са подменили част от тръбите там.
„По средата на пътя имаше теч. Заради този теч трябваше да дойдат от общината – 2 дни работеха с багер със специалисти. От резервоара до тук се положиха нови тръби, каквото трябваше да направи общината, направи“, каза Венета Тренкова, кметски наместник на с. Богойна.
В момета в селото има вода – според общинския съветник Мартин Томов, обаче няма да е за дълго. В една от къщите за постоянно живеят родителите му.
Жителите на Богойна искат отново да се присъединят към ВиК Перник. Населението е застаряващо и хората вече не им е трудно да се справят с авариите.
„В тези села жителите не плащат дори за водата, така че това е голям проблем и община Трън трябва да се погрижи за тази регулация на тези ВиК съоръжения. Да може да се инвентаризира, заснеме, да се набавят необходимите строителни разрешения. Едва тогава общината може да предаде тези съоръжения на ВиК оператора“, посочи Людмил Веселинов, областен управител на Перник.