Цени на имотите
В столицата цените на недвижимите имоти са се увеличили с 18% и надхвърлят 2000 евро за квадратен метър. Завършените и готови за обитаване имоти вече достигат 2300-2500 евро на квадрат. В престижни райони като „Център“, „Лозенец“ и „Изток“ средната цена е около 4000 евро, докато преди година е била 3000-3200 евро.
Фактори за растежа на пазара
Основни двигатели на търсенето са ръстът на доходите и ниската безработица, които повишават увереността на купувачите да теглят кредити. Допълнителен стимул са ниските лихви по ипотечните заеми. Според данни на Националния статистически институт доходите са нараснали с 76%, а броят на закупените жилища е увеличен с 87%. Цените на имотите са поскъпнали с 57%, а обемът на ипотечното кредитиране е скочил с 220%.
Промени в ипотечното кредитиране
Българската народна банка (БНБ) вече наложи регулация, която ограничава финансирането на имоти до 85% от стойността им. Въпреки това, интересът към ипотечни заеми остава висок заради ниските лихви. Мирослав Владимиров прогнозира, че през 2024 г. БНБ ще въведе допълнителни ограничения, свързани със съотношението между ипотечния дълг и годишния доход на кредитополучателите.
Достъпност на имотите
Според статистиката достъпността на жилищата в страната е влошена. Съотношението между средната заплата и средната цена на квадратен метър е достигнало 1,16%. Очакванията са, че този проблем ще се задълбочи заради ограниченото предлагане на ново строителство. Намаляването на издадените разрешителни за строеж допълнително ще задържи предлагането на пазара.
Търсене и предпочитания
Въпреки ръста в цените, търсенето на двустайни жилища остава водещо, докато интересът към по-големи апартаменти, популярни по време на пандемията, намалява. При къщите най-търсени са тези с цена между 600 000 и 800 000 евро. Купувачите предпочитат имоти с баня към всяка спалня, дрешници и гаражи за повече от един автомобил. Най-скъпият имот, продаден през 2023 г., е къща в Симеоново на стойност 1,2 млн. евро.
Въпреки увеличаването на новото строителство в определени райони на София, проблемите със социалната инфраструктура, като липсата на места в детските градини, остават сериозен предизвикателство.