10 C
Пловдив
вторник, декември 10, 2024

Ало-измамниците с 2 нови схеми

Ало-измамниците жилят по два нови сценария, като се представят и за служители на енергото.

Това каза пред „Телеграф“ шефката на сектор „Измами“ в Главна дирекция Национална полиция Златка Падинкова (утре четете интервю с нея). Тя отчете, че има двоен ръст на този вид престъпление за 11-те месеца на тази година спрямо миналата, но са осуетени навреме над 500 опита. Телефонните измами през 11-те месеца на 2023 г. са били 139, а за същия период на тази година са 257 за около 2,5 млн. лв. Падинкова и колегите й от сектора засекли нещо интересно в последния месец – близо 76% от измамните позвънявания са били насочени към фиксирани номера в София, докато преди това били в различни градове и села. „Искам да разсея и един мит в обществото – че някой е откраднал лични данни на хората и им знае телефонните номера. Това категорично не е вярно. Извършителите звънят на абсолютно случаен принцип. И помнете, поискат ли ви пари по телефона, това най-вероятно е телефонна измама“, категорична е тя.

Сценариите

Първият нов сценарий, който разиграват ало-терористите, е следният. На жертвата звъни уж човек от енергото и предупреждава, че ще има спиране на тока. Под този предлог иска телефон и адрес за контакт на лицето. След малко обаче на дадения номер звъни мним полицай и прилага изтъркания номер, че ще ловят ало-престъпници и им трябва помощ. Обаждането е придружено и от друго, в което се отправят заплахи.

При втория сценарий мнимият служител от енергото звъни и казва на човека, че има огромна неплатена сметка за ток и ако не я плати, ще има побой. Това се използва за провокация, тъй като след това се обажда фалшив полицай и нароченият човек направо казва, че му е звънял измамник, който го заплашва. На практика се закачва на кукичката, а по-нататък измамата продължава в класическия порядък отново за помощ на МВР и искане на пари.

„Имахме случай, при който възрастна жена беше стояла в мазето часове наред от страх“, разказа още шефката на сектор „Измами“. По думите й най-уязвими са по-възрастните хора от поколението, което много уважава авторитети като полицаи и лекари. Затова и измамниците са избрали именно тези професии, за да лъжат.

Жени мулета

Често след като бъдат арестувани, телефонните измамници се съгласяват да възстановят сумата на жертвата, за да получат по-малка присъда. Такъв е последният случай с бабата от добричко село, която даде 60 бона. Интересното в този случай е, че престъпниците използвали две жени за мулета, които да им отнесат парите. Първата била обработена по схемата, че внучката й убила човек на зебра и трябват пари, за да отърве затвора. Тя пренесла парите на жертвата от селото до Добрич. Там ги предала на втората жена муле. Тя пък била наета уж като куриер на фирма с цех за дограма. Трябвало да събира плащания от клиенти и да ги носи на мним „колега“ в Шумен. На свой ред мъжът, който в йерархията се явявал трето муле, трябвало да закара пачките до тарторите в Румъния. Престъплението обаче било разкрито, а всички – арестувани. Оказало се, че двамата бандити, които пребивавали в северната ни съседка, са познати на полицията и съда. Единият е с прякор Бързия, другият е известен като Пачо. Родом са от Горна Оряховица. В хода на разследването станало ясно, че стоят зад общо 7 общо измами на стойност над 140 000 лв., като жертвите им са от различни региони. Ако бъдат признати за виновни, могат да отнесат до 8 г. затвор.

Фризер

От известно време ало-измамниците въвели и друг прийом. Карали жертвите да увиват парите във фолио и да ги крият във фризер. Така уж не могат да се засекат от уреди, които притежават престъпниците. Все по-често карали и нарочените да им занасят сами пачките. Такъв беше случаят с медицинската сестра от София, която отнесе 50 000 евро, скрити в чорапогащник, увит около кръста й, чак в Румъния.

При друг случай възрастно семейство от провинцията беше подмамено да закупи златни юбилейни монети и да ги остави под кошче за боклук до НДК. Мъжкият глас по телефона заплашил 56-годишната жена, че ако не го стори, ще я изкорми.

Живеят бохемски, залагат по кaзина. Купуват имоти и коли на трети лица

Ало-измамниците вече са се изхитрили и купуват имоти и коли на трети лица. Така, ако някой ги хване, няма да може да се докаже, че имат вложени огромни средства в недвижимости, а в същото време се водят безработни или се осигуряват на минимална заплата. Повечето от тях водят бохемски начин на живот. Инвестират освен в къщи, пари и злато, но и в игра на комaр. Освен това според полицаи им трябвали и средства, за да пребивават по-продължително в Румъния, откъдето извършвали обажданията. Причината да изберат тази държава, а преди това и Чехия, е, че там предплатените сим карти не се регистрират и разходите за пребиваване са по-достъпни.

Излъгани не вярват на истинските полицаи

Много полицаи споделят, че се сблъскват със сериозен проблем при жертвите на телефонни измами. При реакция на полицията за предотвратяване на измама на място пристигат униформени, легитимират се със служебни карти, има патрулки, но жертвите и нерядко техните роднини не им вярват, че са истински. „Те са толкова обработени от престъпниците, че са станали тотално недоверчиви. Няколко души помислиха, че сме измамници с полицейски дрехи. Трябваше да мине известно време, докато им докажем, че сме служители на реда. Това е страшно“, разказаха криминалисти пред „Телеграф“. И отново повториха, че ако някой поиска пари от името на МВР, това 100% е телефонна измама.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук