С нарастването на корема и с натрупването на мазнини по него центърът на паметта на мозъка се свива и бета-амилоидът и тау-протеинът може да се появят. Това се случва на 40-50-годишна възраст, много преди да е очевиден какъвто и да е когнитивен спад, установява ново американско изследване.
Както бета-амилоидните плаки, така и тау-възлите са ранни признаци на движението на мозъка към диагноза на болестта на Алцхаймер. Амилоидните плаки се появяват първи, а тау-протеиновите – когато заболяването прогресира.
„Колкото повече амилоид или тау имате в мозъка, толкова той става по-болен – казва пред Си Ен Ен главният автор на изследването д-р Сайръс Раджи, доцент по радиология във Вашингтонския университет по медицина в Сейнт Луис. – Начинът, по който можем да проследим мозък, който изглежда болен, е по-слабият кръвен поток. Също така видяхме загуба на сиво вещество в част от центъра на паметта – в хипокампуса.“
По-малкият кръвен поток в центъра на паметта на мозъка може да причини свиване, друг ключов биомаркер за болестта на Алцхаймер, обяснява неврологът д-р Ричард Айзъксън, директор на изследванията в Института за невродегенеративни заболявания във Флорида. Той не е участвал в новото изследване.
„Тъй като проучването установи тези взаимоотношения десетилетия преди когнитивния спад и очакваната диагноза, фокусирането върху намаляването на коремните мазнини може да бъде един от най-мощните ни инструменти за борба с тази ужасна болест“, смята Айзъксън.
Според СЗОзатлъстяването есветовна епидемия
Тя изчислява, че повече от половината свят ще бъде с наднормено тегло или затлъстяване в рамките на 10 г. „Затлъстяването като рисков фактор за деменция засяга най-малко 1% от възрастните американци, което означава, че над 2 милиона души могат да заболеят от алцхаймер заради наднорменото си тегло“, добавя Раджи. Ученият е убеден, че това е голям проблем за общественото здраве.
„Опитваме се да разберем как затлъстяването на средна възраст, през 40-те и 50-те години на индивида, е рисков фактор за болестта на Алцхаймер, която обикновено не се проявява симптоматично до 60-те, 70-те или 80-те години“, посочва още изследователят.
Висцералната мазнина обхваща органите дълбоко в тялото, причинявайки объркване на нормалното им функциониране чрез възпаление и излишни хормони, които могат да нарушат способността на организма да обработва инсулин.
Мазнината около корема се увива около основните органи и е напълно различна от подкожната мазнина в останалата част от тялото. Подкожната мазнина обикновено съставлява 90% от телесната мазнина. Висцералната мазнина се установява с помощта на ЯМР на корема и със специализирана компютърна програма, която може да измери действителния обем.
Проучването използва освен това златен стандарт за амилоидно позитронно емисионна томография (PET сканиране), за да провери наличието на амилоид и тау в мозъците на участниците в проучването, и ядрено-магнитен резонанс (MRI) за измерване на нивата на висцерална мазнина, които се появяват, когато талията се разширява.
„Разгледахме инсулиновата резистентност чрез плазмени нива на инсулин на гладно и тестове за глюкозен толеранс и открихме, че най-ненормално висок инсулин се наблюдава при хора с по-големи количества висцерална мазнина. Висцералната мазнина е по-метаболитно анормална и предизвиква диабет“, разяснява Раджи.
Проучването му установява връзка между дълбоките коремни мазнини и мозъчната атрофия или загубата на сиво вещество в част от центъра на паметта на мозъка – хипокампуса. Мозъчната атрофия е друг биомаркер на болестта на Алцхаймер. Изследването продължава с още 48 участници, за да станат общо 80. Средната им възраст е 49 г., а средният ИТМ е 32. ИТМ над 30 се счита за затлъстяване.
Актуализираните констатации на американските учени са били представени в резюмета на конференцията на Радиологичното общество на Северна Америка в началото на декември. „За първи път показваме, че по-високите количества висцерална мазнина са свързани с необичайно високи тау-протеини до 20 г., преди пациентите да развият най-ранните симптоми на алцхаймер – казва Раджи.“
Но PET сканирането показало, че с повишаването на нивата на висцералната мазнина се повишават и нивата на тау. „Тази разработка е силно въздействаща и клинично значима за 47-те милиона американци и стотици милиони по света, които имат ранни признаци на алцхаймер, започващи тихо в мозъците им, но без все още да са развити симптоми“, смята неврологът Ричард Айзъксън от Флорида.