Остават само два дни до Коледа и всички вече сме в трескава подготовка за празниците – пазаруване на подаръци, приготвяне на вкусни ястия, избиране на тоалети и т.н. Завладени сме от онова вълшебно чувство, което носи със себе си това време на годината. Въпреки тези положителни емоции обаче, всичкото това приготовление ни носи и немалка доза стрес.
Как да се справим с това напрежение, какво представлява следпразничната депресия и как да я разпознаем – отговор на тези въпроси пред DarikNews дава психотерапевтът Изабел Манолова.
Каква е причината за този стрес покрай празниците?
Причината да сме по-стресирани в края на годината не е само една. Това време се свързва с отлитането на времето, което може да се възприеме и като загуба. Много често това е и период, в който ние правим равносметка за нещата, които сме си поставили в началото на годината, и разбираме, че някои от тях не сме успели да постигнем, особено такива, които силно сме желали. Също така, разбирайки, че годината свършва, правим опити да изпълним част от обещанията и това води до по-големи нива на стрес, тъй като се ангажираме с прекалено много задачи. Друга възможна причина е прекалено високите очаквания от идващите празници, прекалено многото ритуали, които трябва да бъдат изпълнени, обществения/медийния натиск за това как трябва да протичат празничните дни, какви трябва да бъдем (весели, засмени, добри). Всичко това, в комбинация с купуването на подаръци, ходенето по фирмени партита, организиране на дейности по време на почивката, е много изморителен процес, който неимоверно води до липса на време и енергия.
А какво представлява след празничната депресия и как да я разпознаем?
Бих нарекла по-скоро това умора, отколкото депресия, и като такава тя е свързана с изтощението от всички дейности, които сме свършили, всички социални контакти, които сме имали (включително и тези, които са били по задължение). Можем да разпознаем тази умора, ако усетим, че имаме нужда да бъдем по-изолирани, да предпочитаме тишината пред активните дейности, донякъде ако сме по-меланхолични.
Как можем да се справим с нея?
Като си я позволим и си дадем сметка, че е нормално да се чувстваме по този начин. Като си дадем нужното време за възстановяване, защото тази умора ни дава ясен сигнал къде са нашите лимити. Може би ни кара и да се замислим как да действаме следващата година и дали всички поставени задачи са били необходими. В крайна сметка, след празниците идва и момент на облекчение, че са отминали и че започва ново начало.
А какви съвети бихте дали, за да избегнем празничният стрес?
На първо място да осъзнаем, че ние имаме различни идеи за това как „трябва“ да изглеждат празниците въз основа на опита си. Задайте си няколко въпроса, като например: „Какво си представя всеки от членовете на семейството, включително децата, за празниците? Как ще постигнете това, както логистично, така и по отношение на балансирането на различните нужди? Кои са традициите, които следвате автоматично и работят ли те за вас и вашето семейство в този конкретен момент?“. След като си отговорите на тези въпроси, помислете за възможността да правите празниците по – различни всяка година. Няма правило, което да казва, че всеки празничен сезон трябва да изглежда по един и същ начин. Помислете за алтернатива, която да облекчи стреса върху вас и все пак да е в съответствие с приоритетите ви. Независимо от това как и какво празнувате, празниците могат да бъдат прекрасно и смислено време на годината. А вероятността да намерите радост, свързаност и спокойствие ще бъде по-висока, ако следвате само тези обичаи, които са в синхрон с вашите възможности. Весели и спокойни празници!
Изабел Манолова e психотерапевт и хипнотерапевт. Вярва, че всяко човешко същество в същността си е уникално, ценно и достойно за обич, от което следва, че естественото състояние на човек е да бъде спокоен, здрав и щастлив. Когато това не се случва означава, че хармонията между ум, душа и тяло е нарушена, означава че сме забравили кои сме.