0 C
Пловдив
петък, декември 27, 2024

Смъртността от алцхаймер е по-ниска при шофьорите на таксита и линейки

Ново проучване установи, че при шофьорите на таксита и линейки смъртността от болестта на Алцхаймер е по-ниска от тази при стотици други професии. Това показва потенциална връзка между професиите с интензивно използване на паметта и риска от деменция, съобщи „Евронюз“.

Тези шофьори трябва да запомнят цели градски улични мрежи с бърза памет. Предишни изследвания в Обединеното кралство показват, че при лондонските таксиметрови шофьори се наблюдават функционални промени в хипокампуса в продължение на десетилетия на ориентиране в града.

Хипокампусът се използва за пространствена памет и навигация, а също така е и една от първите области на мозъка, засегнати от болестта на Алцхаймер – най-разпространената форма на деменция.

За целите на новото проучване изследователи от Медицинското училище в Харвард са анализирали смъртността от Алцхаймер при близо 9 милиона души, починали в САЩ между 2020 и 2022 г.

Те са включили 443 професии, но са се фокусирали специално върху шофьорите на автобуси, пилотите на самолети и капитаните на кораби, за да сравнят шофьорите на таксита и линейки с други транспортни професии, които не изискват същата степен на интензивни навигационни умения, изискващи памет.

В общата популация 1,69% от всички смъртни случаи са свързани с болестта на Алцхаймер, което е много повече от 1,03% при таксиметровите шофьори и 0,91% при шофьорите на линейки.

В същото време процентът на смъртните случаи от Алцхаймер за други професии в транспорта варира от 1,65% (шофьори на автобуси) до 2,34% (пилоти на самолети), когато изследователите са коригирали възрастта при смъртта, пола, расата и етническата принадлежност и образователното ниво.

„Нашите констатации повишават възможността честите задачи за навигация и пространствена обработка, изпълнявани от шофьорите на таксита и линейки, да са свързани с известна защита срещу болестта на Алцхаймер“, пишат авторите на изследването.

Д-р Анупам Б. Джена, професор в Харвардското медицинско училище и главен автор на изследването, заяви, че хората не трябва да спират да използват GPS системите си, докато шофират, като начин да стимулират мозъка си.

„Използването на тази част от мозъка при таксиметровите шофьори се случва в продължение на десетилетия и по много специфичен и интензивен начин – ежеминутна навигационна/пространствена обработка в движение“, каза Джена.

Изследователите също така предупреждават, че проучването не доказва причинно-следствената връзка. Възможно е хората, които са по-добри в навигацията и обработката на географска информация, да са по-склонни да станат шофьори на таксита и линейки, което означава, че рискът от Алцхаймер при тях може да е по-малък, независимо от работата им.

Анджела Брадшоу, директор по научните изследвания в Alzheimer Europe, заяви, че изследователите са прави да бъдат предпазливи, но че когнитивното обучение, необходимо за „честото обработване на пространствени и навигационни данни“, може да помогне за ограничаване на риска от деменция.

„Съществуват редица проучвания, които показват, че когнитивната стимулация може да бъде полезна“, каза Брадшоу, посочвайки проучване от 2023 г. в Австралия, което установява, че участието в дейности, които стимулират мозъка, като например посещаване на уроци, писане на писма или решаване на кръстословици, е свързано с по-нисък риск от деменция в продължение на 10 години.

Въпреки това тя отбелязва, че други фактори затрудняват „прокарването на пряка връзка между професията, уменията, свързани с изпълнението на определена работа, и риска от смърт от болестта на Алцхаймер“.

Независимите изследователи посочиха няколко от тези фактори, включително факта, че водачите на таксита и линейки в проучването са починали средно на възраст от 64 до 67 години, докато болестта на Алцхаймер обикновено започва след 65-годишна възраст.

Освен това малко от шофьорите са били жени, които са по-склонни да развият болестта на Алцхаймер, отколкото мъжете, а анализът не е взел предвид генетиката и не е включил сканирания, които биха могли да покажат някакви промени в мозъка в резултат на работата им.

Според авторите на проучването са необходими допълнителни изследвания, за да се установи дали умственото натоварване, свързано с шофирането на такси и линейка, може действително да предпази от деменция.

Дори и с ограниченията обаче, резултатите „подчертават необходимостта от по-фундаментални изследвания за това как да защитим мозъка си от болестта на Алцхаймер“, казва Тара Спийс-Джоунс, изследовател на деменцията и президент на Британската асоциация по неврология, пише БГНЕС.

Близо 8 млн. души в ЕС страдат от деменция, като болестта на Алцхаймер вероятно е причина за повече от половината от случаите, по данни на Alzheimer Europe.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук