-2 C
Пловдив
вторник, януари 7, 2025

Голям църковен празник – 7 януари: Честваме Ивановден

На 7 януари православните християни честват Събор на Йоан Кръстител. На този ден църквата у нас отбелзва Ивановден – това е един от най-обичаните празници. 

По традиция празнуват всички с българското име Иван и производните му. Списъкът с празнуващите на този ден е изключително дълъг – Иван, Иванка, Ива, Иво, Ивайло, Ивайла, Ваня, Ваньо, Ивон, Ивона, Жана, Яна, Йоан, Йоана, Йована, Калоян. Ето какви са традициите и обичаите, свързани с този празник.

Традиции и обичаи на Ивановден

Не само 6 януари, Богоявление, се свързва със силата на водата. Обичаите и ритуалите с вода се изпълняват и на 7 януари. Този празник също се свързва с чудотворната сила на водата след като тя бъде осветена на Богоявление.

На Ивановден момци и моми се къпят в ледената вода за здраве. Празникът е известен още като Женски Водици в Югозападна България. Там в ритуалното къпане участват младоженките и малките момиченца до една година.

По стара българска традиция на този ден се извиват буйни хора около реки и езера. Вярва се, че танцът покрай водоемите гони злите сили и увеличава плодородието през идната година.

Друг важен ритуал е побратимяването, който се свързва с ходенето на гости. По време на този обичай е важно да се поиска благословия от майката на момчето, в чийто дом се ходи на гости. След като даде благословията си, тя дарява побратимите с вързана с червен конец китка. Също така майката трябва да им даде паричка.

По традиция на този ден се ходи на гости без покана. Счита се лоша поличба, ако празнуващият имен ден, няма гости.На трапезата се слага свинско с кисело зеле, ястия с жито и десерти, приготвени от сушени плодове.

История на празника

На 7 януари (20 януари, стар стил), ден след Богоявление, се празнува денят на паметта на Йоан Кръстител Предтеча. Йоан пророкувалидването на Божия Син преди Рождеството Христово, той кръстил Спасителя във водите на Йордан и станал свидетел на явяването на Света Троица в деня на Кръщението.

Йоан е роден в семейството на възрастна двойка. Архангел Гавриил съобщил на Захария за раждането му и когато той се усъмнил, замълчал до момента, в който трябвало да даде името на сина си. За Йоан ангелът каза: „Мнозина ще се зарадват на раждането му, защото той ще бъде велик пред Господа…“

Йоан е роден по време на клането на бебетат, майка му го е скрила в пустинята – така са оцелели. Йоан прекарал първите си 30 години от живота си в пустинята – далеч от хора, грехове и слабости. Носел груби дрехи от камилска вълна, хранил се с див мед и рожкови. На около 28 години Йоан започва да проповядва и говори за предстоящото идване на Месията.

Във водите на река Йордан Йоан кръщава много евреи и самия Исус. След това Кръстителят продължава да проповядва, но по-късно е заловен и затворен по заповед на владетеля Ирод Антипа. Съпругата на царя поискала главата на Йоан като подарък и въпреки че самият цар не искал това, той изпълнил молбата й. Предтечата е екзекутиран и главата му е донесена на момичето на поднос. По-късно главата е изгубена три пъти, но е намерена. Тялото на светеца било погребано и Исус бил уведомен за смъртта му.

„Предтеча“ означава „този, който тече отпред“. Йоан е бил наречен така, защото е роден преди Христос и е проповядвал за Неговото идване.

По знаците на деня се гадае какво ще е времето в близко бъдеще и реколтата. Ако времето е сухо и лятото ще е сухо. Ако студът е започнал и продължава една седмица – веднага след него ще има размразяване. Ако на сутринта има скреж по дърветата – ще има богата реколта от зърно.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук