Медът, който се предлага на пазара, ще бъде с нов етикет, на който ще бъде посочвана страната на произход, предвижда нова наредба, публикувана за обществено обсъждане.
Ако страната, в която е произведен, е повече от една, това ще трябва да бъде обозначено в основното зрително поле в низходящ ред според дела на всяка страна в теглото на меда заедно с процента. А когато броят на страните на произход е повече от четири и четирите най-големи представляват повече от 50% от сместа, ще се допуска да се посочват с процент само четирите с най-голям дял, а останалите ще се изписват в низходящ ред без посочване на процент.
В новите текстове се предвижда при най-малките опаковки – когато съдържанието е 30 грама или по-малко, наименованията на страните на произход да бъдат заменени с двобуквен код, какъвто има всяка държава. Например в България той е BG.
Прилагането на новата наредба би облекчило значително родните производители, които най-много страдат от фалшифицирането на меда. А освен това и потребителите ще бъдат по-информирани какво точно купуват. Честа практика било, особено с вноса от Украйна, фирмите да го изкупуват, захаросват и след това да го пускат на пазара като родно производство, гласят мотивите за наредбата.
“На такъв буркан на етикета пише, че е произведен от българска фирма, а никъде не се коментира какъв е произходът на този мед”, каза наскоро за “24 часа” Ралица Петкова, която има 200 кошера.
Наредбата предвижда и други промени, свързани с производството на мармалади и плодови конфитюри. Ще бъде повишено изискваното количество плодове, влагани в производството им.
В момента количествата пулп или пюре, които се влагат в производството на 1 килограм готов продукт, трябва да са с определено тегло, но с новата наредба то се повишава. Например сега пулпът може да бъде не по-малко от 250 г за конфитюр от френско грозде, калина, зърнастец, касис, шипки и дюли, 150 г за конфитюр от джинджифил, 160 г за конфитюр от плодове на кашу, 60 г за конфитюр от плод от пасифлора и 350 г за всички останали конфитюри. С новите текстове, количествата стават съответно 350 г, 180 г и т.н.
Промените за мармаладите влизат в сила от 14 юни 2026 г., като дотогава сегашното производство може да продължи да се предлага на пазара до изчерпване на наличните количества.