А допълнителен източник на доходи може да бъде легендарен футболен клуб от английската Висша лига. Изглежда, че има някаква истина в слуховете, свързващи Илон Мъск с ФК Ливърпул още миналата седмица, а се оказа, че може би да има сантимент в потенциалната му бизнес идея. А защо не просто и да подразни властимащите във Великобритания, с които си има актуална закачка.
Бащата на милиардера Ерол Мъск даде интервю за Times Radio и беше директно попитан от водещата дали синът му иска да купи Ливърпул, предвид връзката между семейството и клуба.
Отборът от „Анфийлд“ е собственост на американската компания Fenway Sports Group и в момента е на първо място във Висшата лига. Клубът се оценява на 4 милиарда евро, направо дребни пари за Илон Мъск.
„Не мога да коментирам, иначе ще вдигнат цената. Да, той е изявявал желание за това, но това не означава автоматично, че ще го купи. Очевидно ще му хареса. Дори и на мен“, каза с усмивка Ерол на журналиста Кейт Борсай в ефир, след като първоначално се опита да отклони въпроса.
„Баба му е родена в Ливърпул, имаме роднини там и имахме късмета да познаваме няколко членове на Бийтълс, защото те са израснали близо до нашето семейство. Така че ние сме привързани към Ливърпул“, поясни бащата на Илон Мъск.
Няма конкретни индикации, че Fenway Sports Group, настоящите собственици на Ливърпул, искат да продадат клуба. Базираният в САЩ спортен конгломерат закупи клуба през 2010 година и изрази интерес към намирането на нови акционери през 2022 г., процес, който завърши с придобиването на миноритарен дял в Ливърпул от американската частна инвестиционна компания Dynasty през следващата година. В момента Ливърпул се оценява на 5,37 милиарда долара според Forbes, което ги прави четвъртият най-ценен футболен клуб в света и 27-ият най-ценен спортен отбор.
Илон Мъск е първият човек, достигнал състояние от над 400 милиарда долара, според „Форбс“ и „Блумбърг“. Богатството му се състои основно от акции в производителя на електрически автомобили „Тесла“ (Tesla) и аерокосмическата компания „СпейсЕкс“ (SpaceX).
В средата на декември 2023 американското списание „Форбс“ оцени състоянието на Мъск на 431,2 милиарда долара, а компанията за финансови услуги „Блумбърг“ каза, че то възлиза приблизително 447 милиарда долара.
Мъск е известен със смелите си проекти и наскоро пусна Tesla Cybertruck, возило с безпрецедентен дизайн, който струва между 70 000 и 110 000 евро, в зависимост от характеристиките.
Моделът беше хит в Съединените американски щати, но не стигна до европейския пазар, тъй като беше забранен. Европейските норми изискват известно заобляне на изпъкналите части, а дизайнът на Tesla Cybertruck има няколко остри ъгъла.
Илон Мъск, заедно с друг милиардер, Вивек Рамасвами, е посочен от Доналд Тръмп да ръководи отдела за правителствена ефективност – агенцията, насочена към свиване на размера на правителствения апарат и съкращаване на разходите.
„Ще създам комисия за ефективност на правителството, която ще има за задача да извърши пълна финансова ревизия и проверка на работата на цялото федерално правителство и да даде препоръки за драстични реформи. Трябва да го направим. Не можем да продължаваме така. И Илон, понеже не е особено зает, прие да оглави такава работна група“, обясни Тръмп.
„Очаквам с нетърпение да служа на Америка, ако ми се отдаде възможност“, коментира Мъск с пост в социалната мрежа “Х”.
През последните дни Мъск критикува британското правителство за провеждането на разследвания на организирани банди, за които се твърди, че са наблюдавали систематичното изнасилване на млади жени.
Във Великобритания се разрази страшен скандал заради провала на разследване за масови случаи на изнасилване на деца от мигрантски банди. Престъпленията са извършени и по време на мандата на премиера Киър Стармър като ръководител на Кралската прокуратура (2008–2013 г.). Мъск обвини Стармър в бездействие и прикриване на престъпления, като предложи краля да разпусне парламента и да се проведат предсрочни избори. От Лондон отговориха, че американският милиардер „не трябва да се меси в британските дела“.
Мъск също така призова за хвърлянето в затвора на Джес Филипс, младши министър в кабинета на премиера Кийр Стармър, отговорен за досието за насилие срещу жени, наричайки я „апологет на геноцида при изнасилване“.