Първият смъртен случай от птичи грип в САЩ е регистриран в понеделник, когато властите потвърдиха, че човек в Луизиана, който е бил хоспитализиран с тежки респираторни симптоми, е починал.
Здравните власти съобщиха, че лицето е било на възраст над 65 години, имало е основни медицински проблеми и е било в контакт с болни и умрели птици. Не бяха разкрити други подробности.
Те също така заявиха, че генетичният анализ на инфекцията на пациента предполага, че вирусът на птичия грип е мутирал в тялото му, което би могло да доведе до по-тежко заболяване.
От март досега в САЩ са регистрирани 66 потвърдени случая на заразяване с птичи грип, но предишните заболявания са били леки и повечето са открити сред селскостопански работници, изложени на контакт с болни домашни птици или млечни крави.
В два случая – възрастен в Мисури и дете в Калифорния – здравните служители не са установили как са се заразили с вируса.
Много експерти поставят H5N1 на първо място в списъците си с пандемични заплахи поради широкото му разпространение сред животните и бързата мутация.
По данни на Центъра за контрол и превенция на заболяванията смъртният случай в Луизиана е първият случай на заболяване на човек в САЩ, свързан с гледане на птици в задния двор.
Служителите на Луизиана твърдят, че не знаят за други случаи в щата, а американските власти заявиха, че не разполагат с доказателства за разпространение на вируса от човек на човек, пише Daily mail.
Птичият грип H5N1 обаче се разпространява широко сред дивите птици, домашните птици, кравите и други животни.
Според официалните лица, все по-честото му присъствие в околната среда увеличава вероятността хората да бъдат изложени на въздействието му и евентуално да се заразят с него.
Длъжностните лица продължават да призовават хората, които имат контакт с болни или мъртви птици, да вземат предпазни мерки, включително да носят предпазни средства за дихателните пътища и очите, както и ръкавици при работа с домашни птици.
Експертите по инфекциозни болести също са разтревожени от данните, като предупреждават, че мащабът на случаите и всяка инфекция извън птиците повишава риска вирусът да получи мутации, които да му позволят да се разпространи между хората.
Д-р Марк Джонсън, вирусолог от университета в Мисури, наскоро заяви в „Екс“: „Този вирус може и да не стане пандемичен, но наистина се опитва много и със сигурност има голям шанс“.
Като цяло данните показват, че от откриването на вируса в САЩ през януари 2022 г. досега са заразени над 12 000 диви и домашни стада.
След като тази година вирусът се разпространи сред кравите, той беше диагностициран в 866 стада в 16 щата – повечето от тях в Калифорния и Колорадо.