В сезона на дебелите сметки за отопление и изтънелите джобове след празниците е добре да си припомним съветите на специалисти как да спестяваме. От 1 януари цената на електроенергията за битовите потребители се вдигна средно с 8%.
Да проветряваме по няколко пъти на ден за минута с широко отворен прозорец, а да не го оставяме открехнат, което намалява енергийната ефективност, съветва пред БНР Богомил Николов, директор на националната асоциация „Активни потребители“.
С правилните мерки можем да спестяваме много от сметките за отопление през зимата и охлаждане през лятото, подчерта той.
Той припомни и дребните хитрини, които можем да прилагаме, като например да не скриваме отоплителните уреди зад мебели, които да им пречат да излъчват топлина.
Да използваме по-ниска степен на терморегулаторите на бойлерите и водата да се нагрява до 55-60 градуса, а не до 90, съветва още специалистът.
За тези, които обичат да си вземат дълъг душ с гореща вода, препоръчва да си вземат енергоспестяващи кранове, които харчат по-малко вода.
Да изберем правилния размер на климатика, както и да перем на по-нискък градус, за да има по-малко разход на енергия, съветва още Николов.
„Най-важното при климатиците е самият актът на покупка. Не си мислете, че ще похарчите по-малко пари, след като си купите малък климатик. Той ще трябва да се форсира постоянно, за да гони зададената температура и ще прави преразход на енергията. Трябва да изберем правилния размер на климатика за съответното помещение. На етикета на всеки един климатик има написани два коефициента, които показват колко енергия черпи в режим на отопление и охлаждане. Много хора си мислят, че като спрат климатика за един час ще спестят нещо, но това не е така. Няма смисъл вечер, когато си лягаме, климатикът в хола да остава на 25 градуса. Спокойно може да му зададем 19 градуса“, допълва Николов.