На хоризонта се задава нова обществена здравна епидемия: честотата на късогледство, известно още като миопия, се увеличава с тревожна скорост. Американската оптометрична асоциация изчислява, че диагнозите “миопия“ са се повишили с повече от 25% през последните 40 години, а Националният офталмологичен институт прогнозира, че до 2050 г. близо половината от световното население ще бъде късогледо.
Нарастването е достатъчно драматично, „това е причина терминът „епидемия от късогледство“ да се използва за описване на феномена“, казва Марк Матиас, доцент по офталмология в Медицинския факултет на Университета в Колорадо.
Децата са особено засегнати от нарастването на късогледството – и учените смятат, че може да има изненадваща връзка с това колко малко време прекарват те навън. Едно проучване показва, че през 2022 г. само 27% от децата са играли редовно навън в сравнение с 80% от подрастващите от преди две поколения.
Поради това доклад на Националната академия за 2024 г., разглеждащ причините и превенцията на късогледството, препоръчва на родителите да извеждат децата си повече навън, за да защитят по-добре зрението им.
„Нашият доклад потвърждава това, което се посочва в научната литература от повече от 15 години: че увеличеното прекарване на открито в детска възраст изглежда предпазва от появата и развитието на миопия“, казва Тери Йънг, съавтор на доклада, детски офталмолог и председател на Катедрата по офталмология и визуални науки на Университета в Уисконсин.
Ето защо слънчевата светлина и прекарването на време сред природата са толкова полезни за здравето на очите – плюс колко време на открито е необходимо, за да се извлекат ползи.
Какво е миопия и защо състоянието е обезпокоително
Миопията възниква, когато формата на окото се издължи, което кара отдалечените обекти да изглеждат замъглени, докато близките обекти остават ясни. Когато окото е удължено, ретината – най-вътрешната обвивка на очната ябълка, която изгражда дъното на окото и в крайна сметка преобразува светлинните сигнали в зрение – трябва да се „разтегне“, за да компенсира удължаването, обяснява Сара Уайдмайер, лекар по оптометрия в VA Ann Arbor Healthcare System в Мичиган.
Когато се случи това удължаване, то не може да бъде обърнато и намаленото зрение може да повлияе на ежедневието, представянето на работа и в училище, безопасността при шофиране, нивата на увереност и спортните постижения. Въпреки че често се предписват очила или контактни лещи, късогледството не е само въпрос на неудобство.
„Когато имате удължени очи, разтегнатите структури вътре са изложени на много по-висок риск за много заболявания на очите – някои от които могат трайно да намалят зрението и в някои случаи да причинят загуба на зрение и слепота“, казва Лаура ди Мелио, офталмолог в Офталмологичния институт “Уилмър“ към Медицинския факултет на Университета “Джон Хопкинс“.
Някои от тези тревожни очни състояния включват глаукома, преждевременна катаракта, дегенерация на макулата и разкъсвания и отлепвания на ретината.
Защо слънчевата светлина е полезна за здравето на очите
Играта навън и излагането на слънце подобрява здравето на очите за всички, но особено за децата. „За по-малките деца, чиито очи все още се развиват, прекарването на време на открито помага за предотвратяване на прекомерното удължаване на очната ябълка“, казва Чейс Лудвиг, витреоретинален хирург в Офталмологичния институт “Байърс“ към Медицинския факултет на Станфордския университет.
Основната причина е, че ярката слънчева светлина предизвиква освобождаването на невротрансмитер, намиращ се в мозъка и ретината, наречен допамин, който, казва той, „регулира растежа на очите и гарантира, че ретината поддържа правилната си форма“.
Допаминът също така помага на окото да се адаптира към различни светлинни условия, като регулира как изображенията взаимодействат със специфични рецептори в ретината, добавя Ина Лазар, оптометрист, практикуващ в Дериън, Кънектикът – взаимодействие, което допълнително подобрява формата и здравето на окото, пише nationalgeographic.bg.
Друго предимство на слънчевата светлина е, че тя подпомага производството на витамин D, „който може да укрепи очните тъкани“, казва Исдин Оке, офталмолог в Бостънската детска болница и офталмолог в Харвардското медицинско училище. Той казва, че това отчасти се дължи на намаляване на възпалението на очите, подобряване на функцията на роговицата и подпомагане на сълзната секреция. Ди Мелио добавя, че витамин D също така укрепва външния слой на окото, известен като склера, „което помага за предотвратяване на разтягане или изтъняване“.
Смята се още, че „витамин D играе роля в предотвратяването или подобряването на други очни състояния, като свързана с възрастта макулна дегенерация, диабетна ретинопатия, заболяване на сухото око и увеит, поради своите противовъзпалителни и антиоксидантни свойства“, казва Жаклин Нгуен, клиничен асистент в Офталмологичния център към Мичиганския университет.
Множество проучвания показват, че редовното излагане на открито е свързано с по-ниски нива на късогледство при децата.
Други фактори, които играят роля за степента на късогледство
Но не само слънчевата светлина поддържа очите ви здрави – това, че сте навън и далеч от допълнителни фактори, които вредят на зрението ви, също може да играе роля.
Например, изследванията показват, че времето, което прекарваме с очи, залепени за екраните, също играе роля в епидемията от късогледство, казва Матиас.
Една от причините за това е, че екраните и дейностите в близък план не дават възможност на очите ни да укрепят мускулите за далечно виждане – и ангажирането с такива дейности за продължителни периоди „изглежда кара окото да се удължава в опит да намали необходимостта да се приспособява, което е нужно, за да вижда ясно отблизо“, казва Уайдмайер.
Това е особено важен рисков фактор за очите, които са млади и се развиват, добавя тя.
Това, съчетано с по-малко проучени опасения, свързани с излъчването на синя светлина на екраните, са сред причините, поради които Световната здравна организация предложи децата под две години да нямат никакво време пред екрана и децата на възраст от две до пет години да ограничат използването на екрана до не повече от един час на ден.
„След петгодишна възраст продължаването на ограничаването на времето пред екрана остава важно за малки деца и юноши с развиващи се очи“, добавя Матиас.
Освен използването на екрана и прекаляването с близки дейности, някои хора приписват нарастващите нива на късогледство на генетични предразположения, „но те представляват по-малко от 10% от вариабилността на късогледството, както е показано в проучвания за асоцииране в целия геном“, казва Лудвиг.
Какво може да се направи, за да се намали рискът от миопия
Подобни съображения са сред причините неотдавнашният консенсусен доклад на Националната академия на науките, инженерството и медицината да насърчава „увеличаване на времето на открито през деня за малки деца и постоянна дейност на открито през детството и в младата зряла възраст“.
Количеството време, предложено от доклада и подкрепено от допълнителни изследвания, „е най-малко един час ежедневна дейност на открито“, казва Оке. Наистина, мета-анализ установява, че прекарването на един час на ден навън води до 45% намаление на случаите на миопия, докато 76 минути активност на открито дневно се равняват на 50% намаляване на риска.
Също така редовните очни прегледи са важни, особено за деца. „Когато късогледството започне рано при децата, е по-вероятно да прогресира, а прогресивното късогледство е много реален проблем за общественото здраве“, предупреждава Уайдмайер.
Както за деца, така и за възрастни Лудвиг съветва да се правят почивки от четене и гледане на екрани или задачи, които изискват продължителна работа отблизо.
„Следвайте правилото 20-20-20“, предлага той, което гласи, че за всеки 20 минути на екрана или друга близка дейност трябва да гледате нещо на 20 фута (6 м) разстояние за поне 20 секунди. „Следването на този съвет може значително да намали напрежението на очите“, казва той. Същото важи и за осигуряването на това, че местата за четене и дейности отблизо са добре осветени и „поддържат здравословно разстояние от поне една ръка разстояние от екраните“.
Докато ди Мелио казва, че увеличаването на времето, прекарано на открито и спазването на такива стратегии, няма да гарантира дългосрочно здраве на очите, „всяка степен на късогледство, която може да бъде предотвратена, може да помогне за намаляване на шансовете за усложнения и възможна загуба на зрение по-късно в живота. „