0 C
Пловдив
неделя, януари 12, 2025

Увеличават се случаите на остри респираторни заболявания в България

Увеличават се случаите на остри респираторни заболявания у нас. Причината – променливото време и събиранията около празниците. Пикът на грипа се очаква в края на януари и началото на февруари, но кабинетите на личните лекари са пълни от сега. Как да разграничим грипа от настинката и колко ще ни струва лечението?

Пред кабинетите на личните лекари в Бургас опашки има от сутринта. Сред пациентите е и 4-годишната дъщеря на Марияна, която вместо на градина, е на преглед.

„Сериозна кашлица, доста силна. Имаше лека температура. Има доста болни деца и не само в градините, но и навън, по площадки и навсякъде”, каза Марияна Тачева.

Повишена заболеваемост отчитат и личните лекари. В кабинета на д-р Панайотов, за ден минават поне 20 души с остри респираторни заболявания.

„В момента преобладава един микс от вирусни инфекции, като в него доминантен и отчетливо взима превес грип А. Той се предава много лесно, заразяването е с много кратък инкубационен период. В рамките на ден-два пациентът разбира, че се е заразил”, посочи д-р Пламен Панайотов, общопрактикуващ лекар.

Симптомите се появяват рязко.

„Основно са със силна отпадналост, хрема, болки в гърлото, висока температура. Единични случаи имаме с коремни оплаквания, кашлица с храчки, главоболие”, отбеляза д-р Пламен Панайотов, общопрактикуващ лекар.

Риск от усложнения има за пациентите над 65 години с придружаващи хронични заболявания.

„Определено има повече пациенти, при които симптомите са започнали като една вирусна инфекция, но впоследствие се наслагва и бактериална инфекция. От 4 до 10 дни примерно при грип може да настъпи първична вирусна пневмония, вторична бактериална”, каза д-р Иван Власов, пулмолог.

„Не трябва да забравяме, че вирусите не се влияят от антибиотиците и даването им в началото не променя нищо. Нито ще намали температурата, нито ще намали главоболието, нито ще промени общата отпадналост”, посочи д-р Пламен Панайотов, общопрактикуващ лекар.

Точната диагноза често се доказва с тест. В аптечната мрежа се предлагат и комбинирани тестове за COVID-19 и грип, които са на достъпна цена.

„Между 7 и 10 лв., в зависимост от производителя. Вирусът не се задържа чак толкова дълго в носоглътката, което означава, че при един по-късен опит да бъде доказан там, може тестът да бъде отрицателен, но пациентът да е носител на този вирус”, каза Васил Ходжев, член на УС на Фармацевтичния съюз.

При положителен резултат, противогрипният препарат струва около 30 лева. Но се изписва само с рецепта.

„Ако добавим един продукт за хрема, нещо за гърло и примерно някои от праховете, които са популярни за лечение на симптомите на грип, сметката би варирала между 30 и 50 лв.”, посочи Васил Ходжев, член на УС на Фармацевтичния съюз.

Подсилването на имунитета също е важно. За да избегнем разболяване, специалистите съветват да приемаме повече плодове, да проветряваме по-често общите помещения и да избягваме струпванията на много хора.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук