Комисията за защита на потребителите (КЗП) не разполага с правомощия да се намесва в ценообразуването по договорите между мобилните оператори и техните клиенти, тъй като законът изключва тази възможност. Това заяви в ефира на NOVA бившият председател на КЗП Стоил Алипиев, коментирайки заповедта на настоящия председател Мария Филипова, с която се забранява повишение на тарифите на телекомите.
„Не виждам основание случващото се да бъде квалифицирано като търговска практика, тъй като става въпрос за едностранна промяна от страна на търговците – прекратяване на договора. КЗП трябва единствено да прецени дали при такова прекратяване клиентът разполага със същите права, както когато сам поиска прекратяване. Важно е да се установи дали има равнопоставеност на страните“, поясни Алипиев.
Той подчерта, че държавата не може да се намесва в договорни отношения, включващи двата основни компонента – цената на услугата и предмета на договора. „КЗП може да търси единствено гарантиране на равнопоставеността – няма друг контролен орган, който да направи това и да сезира съда при установени нарушения“, допълни той.
Алипиев припомни, че и в миналото държавата се е намесвала в подобни случаи, но само когато е имало инфлационен натиск и с цел защита на потребителите.
Търговията с вейпове и бонбони с канабиноиди
Бившият председател на КЗП коментира и проблема с продажбата на вейпове и бонбони, съдържащи канабиноиди. „Това е пример за нелоялна търговска практика, тъй като потребителите не очакват, че желирани бонбони могат да имат наркотични свойства. Напълно логично е контролният орган да провери сайтовете за продажба на тези продукти и да се търсят механизми за забрана на тяхната реклама. Изненадан съм, че това не се прави“, заяви Алипиев.
Според него подобни продукти трябва да бъдат обект на по-строг контрол, за да се гарантира, че потребителите са адекватно информирани и защитени от подвеждащи практики.