1 C
Пловдив
вторник, януари 21, 2025

Автомобили със семейна собственост не могат да бъдат конфискувани при нарушения на единия съпруг

Автомобилите, които са семейна собственост, не могат да бъдат отнемани от държавата при случаи на пияни или дрогирани шофьори, тъй като те са притежание и на двамата съпрузи. Това стана ясно след съдебни дела, заведени от собственици на конфискувани коли, показва проверка на „Телеграф“.

Противоречива съдебна практика

Юристи обясняват, че ако съпругата на водач, заловен с над 1,2 промила алкохол в кръвта, не е страна по делото, тя не може да бъде осъдена и автомобилът не може да бъде отнет. Магистратите са изправени пред все повече подобни казуси след промяната в Наказателния кодекс (НК) от август 2023 г.

Според измененията държавата може да конфискува превозното средство, ако шофьорът е управлявал под въздействие на алкохол или наркотици. Условието е колата да е изцяло негова собственост. В случай че е съсобственост, нарушителят следва да плати сумата, равностойна на пазарната й стойност, след съдебно решение.

Спорни казуси

Съдебната практика е разнопосочна при случаи, в които автомобилът е съпружеска имуществена собственост. Някои съдии постановяват, че колата трябва да бъде върната, тъй като нарушителят не е единствен собственик. Други отсъждат, че той трябва да заплати половината от стойността на автомобила, но конфискация не следва.

Пример за такъв случай е Иван Петров, който е осъден за шофиране с 1,33 промила алкохол. Въпреки че присъдата му е в сила, автомобилът му не е отнет, тъй като съпругата му също претендира за собственост върху него. Подобен казус се разглежда и във Велики Преслав, където съпругата дори не е била разпитвана, но също използва автомобила.

Юридически въпроси и намесата на Европейския съд

Заради неяснотите и разнопосочните съдебни решения магистрати са отправили въпроси до Съда на Европейския съюз в Люксембург. Основният спор е дали отнемането на семейна собственост противоречи на европейските директиви за конфискация на активи и Хартата на основните права на ЕС. Въпросът е дали автомобилът в тези случаи се счита за средство за извършване на престъпление и дали се нарушава принципът на пропорционалност.

Българското законодателство не предвижда участие на съсобственика в съдебното производство за конфискация, докато правото на ЕС изисква задължителен достъп до съд и възможност за защита на правата.

Законова „дупка“ след последните изменения

Допълнителен проблем възниква след измененията в Наредба № 1 от 2017 г., които влязоха в сила на 26 септември 2023 г. В тях се въвежда изискване шофьорите да бъдат изрично предупредени, че не трябва да консумират алкохол след връчване на талона за изследване. Новият член 7 обаче често не се спазва от органите на Пътна полиция, което води до оспорване на резултатите в съда.

Шофьор съди държавата за 50 000 лева

Шофьор, обвинен в шофиране след употреба на наркотици, заведе дело срещу държавата за 50 000 лева, след като година по-късно лабораторните тестове доказаха, че е бил чист. Водачът твърди, че е приемал ибупрофен заради пневмония, но въпреки представената рецепта е санкциониран. В резултат на грешката той остава без книжка 12 месеца, а автомобилът му е дерегистриран. Въпреки постановлението за прекратяване на наказателното производство от страна на прокуратурата, органите на МВР забавят връщането на правата му с още месец. Сега той търси обезщетение за нанесените щети.

Случаят отново повдига въпроси за точността на полевите наркотестове и за пропуските в административните процедури.

 

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук