Разговорът за менопаузата става все по-подозрителен и книгата на Наоми Уотс Dare I Say It: Everything I Wish I’d Known About Menopause е отличен пример за това. „Ако темата наистина е табу – Уотс я нарича „стигма“ – защо тогава толкова много знаменитости се увличат по нея?
Думите са на Рейчъл Кук, колумнист на британския The Guardian.
Кук прави унищожително ревю на мемоарите за менопаузата на Уотс, които излязоха от печат в средата на януари. Намира съветите ѝ за клиширани. Според нея книгата не отразява напълно опита на обикновените жени и съдържа по-скоро елементарни съвети.
„Колкото и трудна да е менопаузата за някои (но не за всички) жени, животът на една филмова звезда не е съвсем като вашия или моя.“, пише още Рейчъл Кук, докато осмива сцената от книгата, която описва първия секс между Наоми Уотс и Били Крудъп (The Morning Show, „Почти известни“, „Голяма риба“, „Пазителите“, „Обществени врагове“ и „Спотлайт“), описана в Dare I Say It.
А именно преди нещата между двамата да станат „горещи и бурни“, Уотс излиза от стаята за кратко – „Нека облека нещо по-удобно“, казва тя на Крудъп и се отправя към банята. Повечето читатели ще предположат в този момент, че отива до тоалетна, ще си мие зъбите, или може би ще се увери дали е добре епилирана. Но Уотс, изглежда, има друга, съвсем различна грижа. А именно – какво би си помисли Крудъп, ако види хормоналната лепенка, която използва. „Притеснявах се, че ако го види, ще разбере, че съм в менопауза [и] вече не съм жизнено, фертилно човешко същество“, пише тя. И упорито се заема да го отлепи.
„Трябва да бъда откровена, ако Били Крудъп ме чакаше от другата страна на вратата на банята, не съм сигурнa, че трудно махащата се лепенка щеше да ми е топ приоритет“, пише авторката на The Guardian.
Уотс очевидно се е справила със ситуацията, защото Крудъп вече ѝ е съпруг.
Истината е, че случаят на Наоми Уотс не е чак толкова безинтересен колкото го описва Рейчъл Кук.
Уотс, известна с ролите си в „Мълхоланд Драйв“ и „Кинг Конг“, среща първите симптоми на менопаузата на 36 години. Възраст, която е прекалено ранна за масовия случай. На 38 години тя ражда първото си дете, а второто на 40 – и двамата ѝ сина са от бившия ѝ партньор, актьора Лив Шрайбър („Рей Донован“).
„Преживях менопаузата в толкова млада възраст. Особено по онова време, когато имаше толкова малко информация. Промени в настроението, нощно изпотяване, мигрена… Чувствах, че губя контрол над себе си.“, описва кризата си Наоми.
На върха на кариерата си, след снимките на „Кинг Конг“, Уотс планира да създаде семейство. Диагнозата перименопауза обаче променя плановете ѝ. Симптомите я карат да се чувства неподготвена и изолирана. „Чувствах се самотна и засрамена“, признава тя.
При нея, настъпила рано, менопаузата създава добре познати проблеми – от забравяне, известно и като „мозъчна мъгла“ (по време на пресконференция не успява да си спомни името на сериала на Лена Дънам) до сухота (Уотс пуска собствена марка Stripes Beauty, като един от продуктите ѝ е хидратиращ гел с красноречивото име Vag of Honor).
„Не можеш просто да „изтичаш“ през менопаузата“, пише тя.
Уотс (56 г.) разглежда различните възможности, които жените имат. Освен приема на хормони, има и концепции като „дневник на бъдещето“/ future journaling и „партньори за успех“/success partners – това са близки хора, които подкрепят жените в процеса на справяне с менопаузата – било то приятели, семейство, специалисти по здравеопазване или групи за взаимопомощ. И партньорите и дневникът са неща, взети от културата на коучовете и самоусъвършенстването.
„Дневник на бъдещето“ е практика, при която хората си записват мисли, желания и цели така, сякаш вече са се сбъднали. Вместо да се пише какво човек иска да постигне, той формулира записите си в сегашно време, сякаш вече живее бъдещето, към което се стреми.
Читателите в „Goodreads“ оценяват книгата по-скоро положително, но без излишен ентусиазъм. Намират я за честна, информативна и подкрепяща. Оценяват чувството за хумор и микса между статистика, лични истории и самоирония. Не липсват и коментари, че това е книга за някой, който никога не е срещал друга литература по темата или че на места има твърде много продуктово позициониране на бранда ѝ Stripes Beаuty.
Менопаузата като маркетингова ниша също е интересен въпрос, който да си зададем.
Ако в миналото остаряването на яйчниците е било тема, премълчавана от обществото, днес това вече е пазарна ниша.
Знаменитости като Наоми Уотс, Гуинет Полтроу и Дрю Баримор не просто „разбиват табутата“, а ги превръщат в бизнес възможност – хранителни добавки, козметика, специализирани диети и дори коучинг програми.
Струва си да се запитаме: къде е границата между автентичното споделяне и добрата стара комерсиализация?
Докато дава едно от многобройните си интервюта напоследък, Наоми Уотс казва, че книгата ѝ цели да премахне стигмата около менопаузата, същото обаче пише и на сайта ѝ, където се продават – козметика, добавки и овлажняващи вагинални кремове, предназначени именно за жени в този период от живота.