-4 C
Пловдив
петък, февруари 7, 2025

Община “Марица” излиза от Пловдив

Дългогодишната мечта на община „Марица“ да излезе от Пловдив е напът да стане реалност.

Кметът Димитър Иванов работи по идеята, обсъждана още от предшественика му Запрян Дачев преди 20-ина години. Определен е голям парцел край детелината до селата Войводиново и Калековец, на който да бъде построена новата сграда на общината.

Сегашният управник иска на едно място да бъдат събрани регионалните структури към здравното, социалното и земеделското министерство, банка, полиция и пожарна, за да могат жителите да посещават всички тях едновременно.

С указ, обнародван на 17 ноември 1987 г., всички населени места на север от река Марица, с изключение на Цалапица, са били отделени от община Пловдив и образуват новата административна зона. Тя включва 19 села – Бенковски, Войводиново, Войсил, Граф Игнатиево, Динк, Желязно, Калековец, Костиево, Крислово, Маноле, Манолско Конаре, Радиново, Рогош, Скутаре, Строево, Трилистник, Труд, Царацово и Ясно поле. Според данните на Националния статистически институт за 2023 г. на територията им живеят общо 31 422 души.

Само 4 от 265-те общини в България са с административен център извън територията им. Това са „Марица“, „Родопи“, „Тунджа“ и „Добрич селска“.
Тази структура обаче

създава проблеми на жителите, които трябва да пътуват до града

всеки път, когато имат работа в общината. Жителите на „Марица“ са принудени да използват услугите на Пловдив като градски транспорт и инфраструктура, което пък допълнително натоварва втория град.

През септември м.г. хора от Труд излязоха на протести с искане автобусите по линия №1 да ходят до селото. Жителите на Войводиново пък изнегодуваха, след като изненадващо превозвачът, обслужващ линия №15, спря да пътува до тяхното населено място.

Пловдивчани спориха, че не е честно близките села да бъдат обслужвани от рейсове, субсидиите и компенсациите за които плаща единствено администрацията на Пловдив.

Голяма част от децата на „Марица“ учат в Пловдив, хората работят в областния център, ходят по болници и дори пътуват от селата, за да пазаруват. Но ако администрацията на „Марица“ не е в Пловдив, поне придвижването до града за административни услуги ще отпадне.

Сегашната сграда на община „Марица“ е сравнително нова. Тя е построена през 2010 г. и е в добро състояние, но вече се оказва неудобна за гражданите и недостатъчна за служителите й.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук