За последните пет години броят на учениците, които получават диплома за средно образование, е намалял с 25%, а тези, които избират професионално обучение – с над една трета. Тази тревожна тенденция беше обсъдена на среща между министъра на образованието Красимир Вълчев и представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР).
Бизнесът призова за спешни реформи в образователната система, за да се отговори на нуждите на пазара на труда. Основните искания включват актуализация на учебните планове, промени в план-приема и адаптиране на програмите към търсените професии. В рамките на дискусията беше подчертано, че според последните международни оценки над половината деветокласници са функционално неграмотни – факт, който поставя под въпрос ефективността на настоящата образователна система.
„За Министерството на образованието и науката най-неотложният приоритет е промяната на учебните планове и програми в средното образование“, заяви министър Красимир Вълчев. Той подчерта, че в сферата на висшето образование ще се работи за насърчаване на университетите да повишат изискванията за прием и да увеличат приема в техническите специалности, които са особено нужни на икономиката.
Министърът предложи експертно и политическо обединение около ключови образователни реформи, които да залегнат в дългосрочната стратегия за развитие на сектора.
Сред мерките, които МОН планира, са:
- Обвързване на финансовите стимули за училищата с постигнатите резултати;
- Увеличаване на броя учебни дни в средното образование;
- Засилено участие на бизнеса в разработването на учебни програми и съдържание.
Целта на тези промени е да гарантират, че завършващите ученици ще бъдат подготвени за реалните изисквания на индустрията и ще имат по-добри перспективи за професионална реализация.