Два нови научни анализа, публикувани в списание Nature Climate Change, предполагат, че светът може да е преминал вече прагът от 1,5°C глобално затопляне, който беше основната цел на Парижкото споразумение от 2015 г.
Целта на Парижкото споразумение, подписано от 196 държави, беше да се ограничи увеличаването на глобалната температура с „значително под“ 2°C и в идеалния случай да се постигне максимално повишаване от 1,5°C в сравнение с прединдустриалните нива. Обаче новите проучвания показват, че с настоящото темпо на замърсяване на атмосферата, тази цел вече е на път да бъде надхвърлена. Спешността на намаляването на въглеродните емисии става все по-очевидна.
Алекс Канън, научен изследовател в Министерството на околната среда и изменението на климата на Канада, който е автор на едно от проучванията, предупреждава: „Всяко затопляне над 1,5°C води до сериозни климатични екстреми. Ако продължим да увеличаваме температурата на атмосферата, последствията ще бъдат още по-тежки.“
През 2024 г. глобалните температури на Земята за първи път се увеличиха с над 1,5°C за цяла година, което е значително отклонение от предишните прогнози. Доклад на Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC) от 2023 г. прогнозираше, че температурите ще преминат прага от 1,5°C през началото на 2030-те години, ако не бъдат предприети спешни действия.
„Това е знак ли? Тези краткосрочни превишавания на прага означават ли, че сме го преминали по-рано, отколкото очаквахме?“ се пита Канън.
Трудността в точното измерване на този праг произтича от факта, че в Парижкото споразумение 1,5°C не се отнася до дневни или годишни температури, а до средната температура за 20-годишен период. Това означава, че няма да разберем със сигурност, че сме преминали този праг, докато не се потвърди ретроспективно.
За да преодолеят този проблем, Канън и Емануеле Бевакуа, климатолог от Центъра за екологични изследвания Хелмхолц в Германия, използват климатични модели, които показват, че 1,5°C може вече да е достигнат през последните години.
„Целта от 1,5°C става все по-недостижима“, споделя Кейт Марвел, изследовател от NASA Goddard Institute for Space Studies, която не е участвала в тези изследвания. „Да, една година над 1,5°C не означава непременно, че средната температура през следващите 20 години ще бъде по-висока с 1,5°C, но тези проучвания представят убедителен аргумент, че 1,5°C може вече да е постигнат в този 20-годишен период.“
Резултатите са част от нарастващото количество научни доказателства, че светът не успява да постигне климатичните си цели. Прогнозите показват ускоряване на затоплянето, като януари 2024 г. беше най-топлият месец в историята, въпреки охлаждащото влияние на явлението „Ла Ниня“.