1 C
Пловдив
сряда, февруари 12, 2025

„Горките пенсионери“: Магазинерка разкри как поскъпването ограничава покупките им

Тази седмица и в България се подготвя масов бойкот на търговските вериги. Организаторите призовават гражданите да се въздържат от пазаруване в супермаркетите в четвъртък, следвайки примера на други балкански държави.

Растящата инфлация и поскъпването на основни храни

Според данни на Националния статистически институт, инфлацията за последните пет години (от началото на пандемията досега) е достигнала 33,7%.

Ето как са се променили цените на някои основни хранителни продукти само за последната година:

  • Хлябът е поскъпнал средно с 45 стотинки и вече струва 1,89 лв.
  • Маслото (250 г) е скочило от 6,80 лв. на 8,73 лв.
  • Кашкавалът е поскъпнал от 22,85 лв./кг на 23,66 лв./кг
  • Свинският бут е с най-малко увеличение – 17 стотинки за килограм.

Тези данни са от наблюдението на Министерството на икономиката.

Как се отразява скъпотията на потребителите?

Търговците и производителите усещат силно ефекта на поскъпването. Ати Димитрова, която има магазин за хранителни стоки в Благоевград, споделя, че цените на продуктите са се увеличили с 10-20% през последните месеци.

„Пенсионерите, горките хора, не могат да си позволят колбаси, кашкавал – неща, които станаха твърде скъпи за тях. Затова ги избягват“, казва тя пред bTV.

Бойкотът като форма на протест

Един от организаторите на бойкота, Мая Манолова от „Изправи се.БГ“, смята, че тази акция може да доведе до намаляване на цените.

„Българските домакинства изнемогват от нереално високите цени, които се формират основно в супермаркетите. Очаквам хората да се събудят“, заяви Манолова.

Засега Сдружението за модерна търговия (представляващо големите вериги) се въздържа от коментар.

Производителите: Надценките са огромни

Зеленчукопроизводителят Иван Кабуров твърди, че огромната разлика между цената на продукцията и крайната цена в магазините не е в полза на фермерите.

„Килограм домати ми струва около 80 стотинки. Печалбата ми е едва 20 стотинки, а останалите 4 лева отиват в джоба на прекупвачите“, обяснява той.

По думите му, междинните звена между производителите и търговските вериги често използват кухи фирми и внасят евтина стока, която после продават като българска.

Огромни надценки има и при млечните продукти.

„Нормалното сирене излиза около 9-10 лева за килограм, а премиум класът – 11-12 лв.. В магазините обаче сирене под 22-23 лева няма“, казва Владислав Михайлов от Асоциацията на млекопреработвателите в България.

Какъв ще бъде ефектът от бойкота?

Бойкотът цели да изпрати силен сигнал към големите търговски вериги, но дали това ще доведе до реално намаление на цените – предстои да видим.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук