Броят на хората, починали от консумация на фалшив алкохол в Анкара, се е увеличил от 54 на 59, съобщава Анадолската агенция (АА). В резултат на отравянията, броят на интубираните пациенти в реанимация е достигнал 35 души. Според новинарския канал НТВ, заподозрените за разпространение на нелегални напитки вече са дали показания. Те обяснили, че лично доставяли произведените от тях алкохолни напитки на клиенти по адреси.
Разследванията, водени от Главната прокуратура в Анкара срещу производителите и търговците на фалшив алкохол, продължават. В хода на разследването, 28 заподозрени са арестувани, а 25 души са освободени при пробация. Показанията на задържаните също така съдържат самопризнания, като те разкрили, че купували съставките за фалшивите напитки от интернет или социални медии. Според тях, поръчаният етилов алкохол бил закупен онлайн за 1000 лири (около 51,50 лв).
Заподозрените разкрили, че фалшивият алкохол не се продава в търговски обекти, а нелегално – на сергии или чрез социални мрежи. Те също така споделили, че не се ползват куриери за доставките, заради забраната да се превозват такива течности по този начин.
Разследването продължава, като се съобщава, че един от търговците, заподозрян за разпространение на фалшив алкохол, все още е в болница, интубиран и с риск за живота му. През последните години Турция се сблъсква с нарастващ брой смъртни случаи и отравяния вследствие на консумация на нелегално произведен алкохол, съдържащ опасни вещества като метанол.
От началото на годината, над 120 души са загинали от фалшив алкохол, като най-засегнатите райони са големите турски градове, особено Истанбул и Анкара. Само в Истанбул, над 70 смъртни случая са регистрирани от средата на януари 2025 г.
Основната причина за увеличеното потребление на фалшив алкохол е високата цена на легалните алкохолни напитки, които са силно обложени с данъци. Това принуждава много хора да се обръщат към евтини, но опасни алтернативи. Например, литър традиционната турска напитка ракъ струва около 1300 лири (приблизително 67 лв), което е значителен разход в контекста на минималната месечна заплата от 22 104 лири (около 1137 лв).
Турските власти продължават да водят мащабни операции срещу нелегалния алкохолен пазар. В Истанбул са арестувани 28 души, обвинени в „умишлено убийство“ за търговия с фалшив алкохол, като са конфискувани над 86 000 литра нелегални напитки и са отнети лицензите на 64 заведения.
Поради нарастващия брой случаи на отравяния, британското външно министерство издаде предупреждение към туристите в Турция, призовавайки ги да бъдат особено внимателни и да избягват съмнителни алкохолни напитки. Това подчертава нуждата от повишено внимание и отговорност при консумацията на алкохол в Турция, както и важността от закупуването на напитки само от лицензирани и надеждни магазини и заведения.