Омбудсманът на Пловдив, Борислав Стаматов, предложи да бъде проведен референдум с ясно формулирани и недвусмислени въпроси относно бъдещето на паметника на Альоша. Според него, подобен подход би осигурил легитимно решение на дългогодишния казус, който продължава да поражда спорове в обществото.
Глас на гражданите: Призив за обществена дискусия
Предложението на Стаматов идва след постъпило искане от пловдивчанин, живеещ в друга страна от Европейския съюз. Той настоява мнението му да бъде предадено на Община Пловдив и Общинския съвет. В своето обръщение гражданинът изразява категорична позиция, че паметникът не бива да се разглежда само като символ на окупация, а като мемориал на незнайния руски войн, дал живота си в борбата срещу фашизма – едно от най-големите злини в човешката история.
Според него, паметникът притежава значими архитектурни стойности и има своята историческа логика да бъде разположен на сегашното си място. Той призовава за широка обществена дискусия преди да се вземе окончателно решение.
Нови сигнали и предложения за промяна
В началото на 2025 г. Стаматов е получил втори сигнал от друг гражданин, който също засяга съдбата на паметника. Този път предложението не е за демонтаж, а за промяна на надписа върху монумента, като по този начин се даде нов смисъл на посланието му.
Дългогодишно отлагане и необходимост от решение
През последните десетилетия различни политически партии, участвали в управлението на Пловдив, многократно са отлагали вземането на окончателно решение за бъдещето на паметника на Альоша. Въпросът остава висящ и до днес.
Омбудсманът изразява надежда, че през настоящия мандат най-накрая ще бъде проявена достатъчна политическа воля за окончателно и демократично решение, което да бъде взето след широко обществено допитване.