На последното заседание на Общинския съвет в Пловдив беше обсъдено предложение от ПП-ДБ за възлагане на кмета на Пловдив да актуализира регистъра на одобрените подробни устройствени планове (ПУП) на сайта на общината в срок от един месец. Това предложение стана повод за разисквания, след като стана ясно, че информацията в регистъра не е актуализирана повече от година, което затруднява работата на общинските съветници.
В отговор на предложението, врид главен архитект на Пловдив, Яна Желязкова, обясни, че в администрацията вече е създадена организация за публикуване на подробните устройствени планове и поддържането на информационния масив в съответствие със законовите изисквания. Тя уточни, че за попълването на регистъра е необходимо време и добави, че всички заповеди, свързани със строителството в града, се публикуват на сайта на общината в раздел „Обяви“.
По време на сесията стана известно, че съветниците не са били информирани предварително за съществуването на тази организация. Съветникът Гошо Къчков от ГЕРБ отбеляза, че предложението всъщност вменява на кмета задължение да изпълнява законовите си ангажименти. От своя страна, Веселина Александрова от ПП-ДБ уточни, че те не задължават кмета, а просто му възлагат задачата да попълни липсващата информация в регистъра.
Яна Желязкова посочи, че за попълването и поддържането на регистъра ще са необходими около 3 месеца, и че вече се работи по въпроса, което означава, че не е необходимо специално решение на Общинския съвет. Според нея, това е част от задълженията на администрацията, които се изпълняват по закон.
Темата беше разгледана и от директора на дирекция „Правно-нормативно обслужване“ Илиан Иванов, който подчерта, че ако предложението бъде прието, то ще е незаконосъобразно съгласно чл. 146 от АПК, тъй като ще представлява властническо вмешателство спрямо кмета, а ЗМСМА не позволява вменяване на задължения извън разписаните по закон.
Александрова, която също е юрист, припомни, че на всяка сесия отстоява принципа за разделение на властите, но добави, че независимите власти трябва да се контролират взаимно. Тя заяви, че Общинският съвет има право да контролира подробните устройствени планове и трябва да има пълен достъп до информацията в регистъра.
В крайна сметка, предложението не беше прието от Общинския съвет. „За“ гласуваха 14 съветници, „против“ – 3, а 22 се въздържаха.