Все още не е ясно кои антибиотици и антивирусни лекарства ще влязат в позитивния списък за безплатно изписване. Предстои да се изясни механизмът за това, като е важно да се вземе предвид и позицията на микробиолозите, които се противопоставят на идеята за напълно безплатни антибиотици, заяви председателят на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите Аделина Любенова пред NOVA NEWS.
По думите ѝ, лекарствата ще се изписват от лекари чрез електронна рецепта. Отговорността за предотвратяване на антибиотичната резистентност остава в ръцете на общопрактикуващи лекари, педиатри и специалисти.
„Възниква въпросът защо достъп до безплатни лекарства ще имат само децата до 7 години“, коментира и д-р Тодор Тодоров – педиатър и личен лекар.
Колко струва лечението на дете?
За семейство Георгиеви, разходите за медикаменти се превръщат в постоянно перо от бюджета. „Едно посещение при педиатър обикновено означава 100 лева в аптеката – за едното дете. С двете деца сумата често надхвърля 200 лева месечно, особено когато се наложи антибиотик“, разказва Георги Георгиев.
Какво ще се случи с хибридния модел на рецепти?
Според Любенова, няма планове за премахване на хибридния модел на изписване на лекарства (електронни и хартиени рецепти). От 1 април НЗОК започва по-строг мониторинг на електронните рецепти, но запазването на хибридната система остава приоритет.
„Този модел е важен резервен вариант, когато електронните системи не функционират нормално“, подчерта тя.