С първите дни на пролетта природата натиска бутона „пусни“ на най-естествения сутрешен саундтрак – хора на зазоряване. Точно преди слънцето да се подаде на хоризонта, хиляди птичи гърла се включват в едно живо, чуруликащо изпълнение, достойно за „Грами“ в категория „Най-добър природен запис“.
Познат още като „авангарден концерт за ранобудници“, този феномен е особено впечатляващ през пролетта. Първо, защото има повече певци – пойните птици се връщат от топлите страни. И второ – защото пеят с такава страст, че все едно участват в кастинг за пролетната версия на „Гласът на гората“.
„Това е олицетворение на пролетта“, казва Джордан Е. Рутър, орнитолог от American Bird Conservancy. След месеци мълчаливи утрини, изведнъж идва вълна от гласове, която оглася небето. И няма как да не се усмихнете, докато слушате.
Песни за любов и територия
Хорът на зазоряване всъщност е нещо като Tinder с пера. Птиците пеят, за да си намерят партньор, но и за да отбележат територия. „Колкото по-силно, толкова по-добре – не само за любовта, а и за уважението“, обяснява Рутър. Някои мъжкари буквално пеят на съперниците си: „Назад, това дърво е заето!“
И както в добрия джаз ансамбъл, всяка птица си има момент да блесне. „Всеки вид започва да пее в строго определен момент преди изгрев“, казва орнитологът Майк Уебстър от Cornell Lab of Ornithology. Някои чуруликат 45 минути преди изгрев, други – точно 30. Истински часовници с пера!
Защо точно на разсъмване?
Въпрос, по който учените още спорят – но имат няколко добри хипотези. Например: студеният, влажен въздух на зазоряване прави звука по-ясен и му помага да пътува по-далече. А когато е по-малко вятър (както обикновено е сутрин), чуруликането се носи безпрепятствено из квартала.
„Звукът се предава по-ясно, когато въздухът е хладен и влажен – а на разсъмване точно такава е атмосферата“, обяснява Хедър Уилямс, професор по невронаука, която изучава птичите песни. Освен това, след нощта мъжките птици бързат да покажат, че са оцелели – и все така са номер едно на клонката.
Птичият Spotify
От пустините до пасищата, от града до гората – където има птици, има и утринна симфония. Някои от звездите на този безплатен концерт са коприварчета, дроздове, трупиали, виреонови и тиранови. Всеки с уникален глас и репертоар.
Но как се чуват една друга сред цялата тази глъч? Птичите уши (или по-точно – мозъци) са настроени да разпознават песента на собствения си вид, дори когато звучи като микс от десетки DJ-и в гората.
Слушай като учен
Слушането на птичите песни не е само удоволствие за душата – то е и полезен инструмент за учените. „По това кой участва в хора, можем да разберем колко е здрава екосистемата“, обяснява Уебстър. Наблюденията на утринния хор помагат за проследяване на популациите, миграцията и дори ефектите от климатичните промени.
Как да си направите сутрешна птичотерапия
Никак не е трудно – просто ставате рано, вземате кафе (или чай, ако сте по-спиритуално настроени), отваряте прозореца или излизате в близкия парк и… слушате. Не е нужно да разпознавате видове, за да се насладите.
„Това е най-естественият саундтрак на Земята“, казва Рутър. „И е напълно безплатен – просто трябва да се събудите навреме.“