Почти 30% от територията на ЕС са застрашени от засушаване през тази година, което представлява сериозна заплаха за селското стопанство в региона. Данните от Европейската обсерватория по засушаването показват, че 28,2% от територията на 27-те държави членки са изложени на риск от безводие, което може да се влоши с настъпването на лятото.
Според последното наблюдение на учените от средата на март, почти цяла България, както и части от Балканите, Полша, Швеция, Ирландия и Германия, са обозначени с оранжев код. Това означава, че сушата там нараства и започва да влияе на почвените условия, което може да окаже сериозно въздействие върху селското стопанство.
Предупрежденията за ранното засушаване представляват проблем за веригите за доставки и земеделието, с потенциални неблагоприятни ефекти върху индустрията, търговията и глобалната продоволствена сигурност. Това са сектори, които вече се сблъскват с основни предизвикателства, породени от икономическите сътресения, свързани с безпрецедентните мита на американския президент Доналд Тръмп, според „Политико“.
Въпреки че лошото управление на водните ресурси е фактор за сушата, европейските учени твърдят, че последствията от климатичните промени, предизвикани от човека, ще доведат до по-чести и интензивни засушавания в Европа.
„Липсата на валежи, съчетана с необичайно топлото време, е основната причина за настоящата суша. Ситуацията, която наблюдаваме, предизвиква сериозно безпокойство, особено за Централна и Източна Европа. Там недостигът на валежи се натрупва през последните 60 до 80 дни и продължава да се задълбочава“, предупреждава водещият изследовател в обсерваторията Андреа Торети.
Немският център Helmholtz, който следи засушаването, оцветява повече от половината от страната в тъмночервено, което показва, че почвите там са изключително сухи. Ситуацията не е толкова тежка в дълбоките слоеве на почвата, но горните слоеве, които са от решаващо значение за младите растения и разсадите, са най-засегнати.
Белгия също е изправена пред драматичен недостиг на валежи. Според данни, от 1 март до миналия вторник в страната са паднали шокиращо малко валежи – в продължение на 33 дни не е имало почти никакъв дъжд.
Ситуацията е още по-тежка в Централна и Източна Европа, където сухата зима не позволи на почвите да се възстановят от миналогодишната суша. Сред най-засегнатите държави са Полша и Украйна, които са водещи износители на зърно в света.
Пролетното засушаване поставя натиск върху Европейската комисия да представи стратегията си за устойчиво управление на водите, която се очаква през юни. Тази стратегия цели да предложи решения за справяне с двата основни водни проблема – прекомерната суша и наводненията, предизвикани от глобалното затопляне.
И двете крайности стават все по-голямо предизвикателство за Европа, тъй като климатичните промени нарушават водния цикъл на планетата. Докато големи части от континента се борят със сушата, този уикенд Канарските острови в Испания обявиха извънредно положение вследствие на проливни дъждове и наводнения.