Агенция „Митници“ започна засилени проверки на внос на автомобили от страни извън Европейския съюз. Причината – установени случаи на злоупотреби с режима за безмитен внос. Разкрита е схема, при която превозни средства се декларират като предназначени за лично ползване, но впоследствие се препродават, без да бъдат платени дължимите мита и ДДС.
Проверките се извършват в координация с митническите администрации на други държави от ЕС, както и с трети страни. Инспекторите проследяват регистрациите на автомобилите, както и промените в собствеността им.
1900 коли с преференции за 40 млн. лв.
През последните две години – 2023 и 2024 г. – в България са внесени около 1900 автомобила от граждани, завърнали се от страни извън ЕС. Общата стойност на предоставените митнически облекчения възлиза на близо 40 милиона лева. Това означава, че средно на автомобил се декларират около 21 000 лв., като размерът на предоставената преференция е приблизително 6 300 лв. на превозно средство.
Според действащите разпоредби, вещите, включително автомобилите, които се внасят без мита, могат да се отдават под наем, залагат или продават едва след изтичането на 12 месеца от датата на вноса.
Установени нарушения и предстоящи санкции
Митническите служители вече са засекли 23 случая на незаконна препродажба преди изтичането на 12-месечния срок. В допълнителни 156 случая собствениците трябва да докажат как и къде са използвали автомобилите през първата година от вноса им. Ако разследването потвърди нарушенията, държавата ще има да събира над 1 милион лева от неплатени мита и ДДС, към които се добавят и законови лихви. Нарушителите подлежат на административно-наказателна отговорност.
ЕС позволява облекчен внос, но не и търговия
Европейският регламент предвижда, че физически лица, които са живели извън ЕС над една година и са използвали притежаваното имущество поне шест месеца преди завръщането си, имат право на безмитен внос. Условието обаче е това имущество да се ползва само за лични нужди – без право на търговия или извличане на печалба в рамките на първата година.
От митниците подчертават, че целта на регламента е да се облекчи преместването на граждани, а не да се създава възможност за заобикаляне на данъчните задължения.
Подобна схема и в Турция
Сходен механизъм за измама е разкрит и в Турция. Тамошните власти съобщават за залавяне на луксозни автомобили, внесени с фалшиви документи през граничния пункт Капъкуле. Превозните средства са били с регистрации от Кърджали и Хасково. Хора, представящи се за пенсионери с български документи, са твърдели, че пренасят лично имущество. Разследването е поето от прокуратурата в Одрин, като удостоверенията за пенсиониране са изпратени за проверка у нас. Засега не се съобщава точният брой на задържаните коли, но щетите се оценяват на няколко милиона турски лири.
Повечето завръщащи се българи идват с автомобил
По данни на митниците, над 80% от българите, които се прибират за постоянно в страната след престой извън ЕС, внасят автомобил със себе си. Приблизително 16% от тях декларират и втори автомобил. Няма ограничение в броя или вида на превозните средства, стига да се докаже, че са за лично и семейно ползване.
Най-честите страни на произход на внасяните коли са Великобритания, САЩ, Канада и Швейцария. Тенденцията се е засилила след пандемията. Обикновено се внасят семейни автомобили от среден до висок клас, с бензинов двигател и не по-стари от 10 години. 22 от внесените превозни средства са на стойност над 100 000 лв., а най-скъпият автомобил – на над 300 000 лв. – идва от Швейцария.
Безмитно се внасят и джетове, мотори и… коне
Освен автомобили, завръщащите се в България често пренасят и други вещи, считани за лично имущество – мебели, велосипеди, мотоциклети, каравани, плавателни съдове, инструменти и дори домашни животни. През последните две години по същата схема са внесени 13 моторни лодки, водни джетове, канута, около 100 мотопеда и електрически велосипеда, както и два трактора и два ездитни коня.