Херцогът и херцогинята на Съсекс – принц Хари и Меган Маркъл – отправиха остър призив за по-строги регулации в социалните медии с цел защита на децата. Те заявиха, че „не се прави достатъчно“, за да се предотвратят трагедии, свързани с вредно онлайн съдържание, предаде БТА.
Двамата откриха в Ню Йорк трогателна инсталация – „Мемориал на изгубения екран“ – в памет на деца, за чиято смърт семействата им вярват, че социалните мрежи са изиграли роля. Мемориалът се състои от 50 уголемени екрана на смартфони, всеки показващ снимка на дете, загинало в резултат на въздействието на социалните платформи.
„Искаме промяна – такава, която ще спаси животи. Не бива повече деца да умират заради социалните медии“, заяви принц Хари пред Би Би Си. Той подчерта, че е благодарен, че собствените му деца все още са твърде малки, за да имат достъп до интернет. „Най-лесното нещо, което можем да направим, е да държим децата си далеч от социалните мрежи“, каза той по време на събитие, организирано от фондация Archewell в Ню Йорк.
Въпреки това, Хари отбеляза и един тъжен парадокс: „Децата, които не са в социалните медии, често стават обект на подигравки в училище, защото не могат да участват в разговорите на връстниците си.“
Снимките в мемориала са предоставени от родители, обединени в мрежата Parents’ Network, създадена от фондация Archewell. Те вярват, че онлайн съдържание и алгоритми са допринесли за депресия, изолация и трагични инциденти с техните деца.
Хари и Меган също така подкрепят искания към технологичните компании родителите да получават достъп до съдържанието от устройствата на починалите си деца. Мнозина от тях са изправени пред отказ от платформите поради съображения за поверителност. Принц Хари изрази недоволството си, като заяви: „Компаниите се измъкват зад паравана на личните данни. Това е безотговорно.“
Меган Маркъл допълни, че проблемът е глобален и настоя за единен международен подход. „Независимо къде се намираме, едно нещо е сигурно – всички искаме децата да бъдат в безопасност“, подчерта тя.
Докато в Ню Йорк тече събитието на Хари и Меган, в Лондон британски родители организираха протест пред централата на Meta. Сред тях беше Елен Рум от Челтнъм, чиито 14-годишен син Джулс почина през 2022 г. след предполагаемо участие в опасно онлайн предизвикателство. Тя вярва, че съдържанието в акаунтите му може да даде важна информация, но достъпът ѝ е бил отказан.
„За Джулс вече е късно, но за други деца все още можем да направим нещо. Това е глобална криза“, заяви тя пред Би Би Си.
Семейство Кеневан също участва в протестите. Те загубили сина си Исак на 13 години след злощастен инцидент. Въпреки заключението на съдебния лекар, че става дума за нещастен случай, родителите настояват, че социалните мрежи имат вина. Заедно с още три британски семейства те заведоха дело срещу TikTok в САЩ, обвинявайки платформата в насърчаване на опасни видеа с предизвикателства.
От своя страна Meta, собственик на Facebook и Instagram, заяви, че споделя целта за защита на децата и е въвела нови функции за „тийн акаунти“ с повишени мерки за сигурност.