21 C
Пловдив
петък, април 25, 2025

Имплантите остават в миналото: Отглеждат човешки зъби от клетки

Звучи като научна фантастика. Но това може да се превърне в реалност.

Докато много животински видове притежават способността да регенерират зъбите си, хората получават само два шанса – млечни и постоянни зъби. След това – импланти, протези и пломби. Но учени от Кралския колеж в Лондон направиха сериозна крачка към преобръщане на тази съдба.

Пробив в лабораторията
Изследователи от King’s College London, в сътрудничество с Imperial College London, са разработили иновативен материал, който имитира естествената биологична среда, в която се развиват зъбите. Това позволява на култивираните клетки да комуникират помежду си, както биха го правили в човешкото тяло, и да задействат процеса на образуване на зъбна тъкан.

„Разработихме този материал, за да възпроизведем средата около клетките в тялото – известна като извънклетъчна матрица. Когато въведохме клетките, те започнаха да си изпращат сигнали и стартираха образуването на зъб,“ обяснява д-р Сюечен Джан от Факултета по дентална медицина, орални и краниофациални науки.

Предишни опити са се проваляли именно защото сигналите между клетките са били изпращани наведнъж. Новият материал освобождава тези сигнали постепенно – така, както се случва в реална биологична среда.

От лабораторията – обратно в устата
След като учените успешно създадоха условия за растеж на зъби в лаборатория, следващото предизвикателство е трансплантацията в човешката уста. Според екипа има два основни подхода:

Трансплантиране на млади зъбни клетки директно в мястото на липсващия зъб, където те да се развият.

Отглеждане на цял зъб в лаборатория, който по-късно да бъде имплантиран.

И в двата случая е нужно процесът да започне от най-ранната фаза на зъбното развитие.

По-естествена алтернатива
В момента лечението на увредени зъби разчита основно на пломби или импланти – методи, които не са лишени от недостатъци. Пломбите с времето отслабват структурата на зъба, могат да предизвикат чувствителност и не са вечни. Имплантите пък изискват инвазивна хирургия и не винаги се интегрират добре с челюстната кост.

„Идеята е да използваме ресурсите на самото тяло, за да възстановим или заменим увредена тъкан – вместо да разчитаме на чужди материали,“ обяснява д-р Ана Ангелова-Волпони, директор по регенеративна дентална медицина в Кралския колеж в Лондон.

Според нея това е бъдещето на денталната медицина – устойчиви и биологично съвместими решения, които възстановяват естествената функция на зъба, без дългосрочните рискове, свързани с изкуствени заместители.

Повече от естетика
Лошото здраве на устната кухина може да има далеч по-сериозни последици от козметичния дискомфорт. То влияе върху способността ни да се храним, говорим и общуваме, а също така е свързано с повишен риск от сърдечносъдови заболявания и инфекции, особено при възрастни хора.

Иновациите, разработвани в лабораториите на Кралския колеж, са част от бързоразвиващата се област на регенеративната медицина. И макар още да не можем да „пуснем“ нов зъб с едно щракване, бъдещето, в което той ще израсне от нашите собствени клетки – вече се вижда на хоризонта.

 

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук