Светла събота е първата събота след Великден, с която завършва тържествената Светла седмица – един от най-радостните периоди в православния календар. През 2025 г. денят се пада на 26 април. Това е време на духовно възраждане, изпълнено с благодарност за дара на новия живот, който Възкресението Христово символизира.
В този ден вярващите отново се събират в храмовете, за да прославят Възкръсналия Христос и да изразят своята признателност към Бога. Църковните служби са празнични, а камбаните звънят тържествено, напомняйки за победата над смъртта и надеждата за вечен живот.
Какво се прави на Светла събота?
Светла събота е ден на духовна радост, молитва и милосърдие. Вярващите:
-
посещават църковната служба и се включват в тържественото богослужение;
-
участват в религиозни шествия, които символизират шествието на живота над смъртта;
-
споделят празнична трапеза с близки, с традиционни храни като козунаци и боядисани яйца;
-
отправят великденския поздрав: „Христос Воскресе!“ – „Воистина Воскресе!“.
Това е и подходящ момент за добри дела – да посетите самотен роднина, да окажете помощ на нуждаещи се или просто да бъдете добри и внимателни към околните. Денят е особено подходящ за размисъл, молитва и разговори за вярата.
Какво не се прави на Светла събота?
Макар и празнична, Светла събота има и духовни ограничения. Според православната традиция:
-
не се извършват панихиди и възпоменания за покойници – това е време на радост, не на скръб;
-
избягва се тежка физическа работа, кавги и всичко, което нарушава вътрешния мир;
-
не се поддава на униние – денят е изпълнен със светлина, както в буквален, така и в духовен смисъл.
Светла събота не е просто кулминация на Великденската седмица, а напомняне, че радостта от Възкресението трябва да съпътства християнина през цялата година. Това е време, в което вярата, надеждата и любовта трябва да бъдат в центъра на нашия живот.
Почит към свети Василий, епископ Амасийски
През 2025 г. Светла събота съвпада и с почитта към свети свещеномъченик Василий, епископ Амасийски – изтъкната фигура от ранната християнска история. Макар малко да се знае за ранните му години, се предполага, че е роден в благочестиво семейство в Мала Азия.
Заради високото си образование, дълбока вяра и духовен авторитет, Василий е избран за епископ на Амасия – важен център на Понтийската митрополия. В трудните времена на гонения срещу християните, той се изявява като твърд защитник на православната вяра и мъдър духовен водач.