Не се предвижда отнемане или ограничаване на вече придобити права на пенсионерите. Това увери министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов по време на дискусия за бъдещето на пенсионната система, организирана от КНСБ. В дебата участваха още Деница Сачева – председател на Комисията по труда и социалната политика в 51-вото Народно събрание, както и Диана Йорданова – заместник-председател на Комисията за финансов надзор.
Министър Гуцанов подчерта, че не става въпрос за радикална реформа, а за надграждане на съществуващия модел. Той бе категоричен, че трябва да се действа с повишено внимание, като се вземат предвид мненията на всички заинтересовани страни. Ако бъде приет проектът на решение, внесен от група народни представители, институциите ще разполагат с шест месеца, за да анализират системата и да предложат възможни промени.
„През тези шест месеца няма да прибързваме, а ще използваме времето, за да обсъждаме всички гледни точки. Няма да се действа на тъмно или импровизирано“, заяви Гуцанов. Той добави, че в програмата на правителството не е заложена промяна в пенсионната система и няма предварително взети решения.
Министърът също така заяви, че не подкрепя увеличаването на изискуемите възраст и стаж за пенсиониране. По думите му, засега не е обсъждано и повишаване на осигурителните вноски. „Да, наблюдаваме подобрение в качеството на живот, но България остава на последно място в ЕС по продължителност на живота. Три от петте региона с най-ниски стойности са именно у нас“, изтъкна той.
Според Гуцанов стабилността на пенсионната система изисква умерен и мъдър подход. „Честите промени водят до несигурност. Всеки трябва да знае още в началото на трудовия си път какво да очаква. Предвидимостта е ключова за доверието в системата“, заяви той.
Като основен резерв за увеличаване на приходите в осигурителната система, министърът посочи борбата със сивата икономика. По негови думи, по негова заповед Главната инспекция по труда е засилила контрола. Само през първото тримесечие на годината са установени 914 случая на работа без трудов договор при 13 000 извършени проверки.
„Трябва да насочим усилия и към превенцията. Вече провеждаме срещи с млади хора в университети, за да обясним защо трудовите договори са важни – не само за пенсиите, а и за майчинство, болнични и обезщетения при безработица“, обясни министърът.
Той цитира данни от калкулатора на НАП и НОИ, според които човек, който реално получава 3200 лв., но се осигурява на 1200 лв., ще загуби около 303 000 лв. от неполучени пенсии и обезщетения в дългосрочен план.
В края на изказването си Гуцанов обяви, че предстои задълбочено проучване на данните за близо 200 000 млади българи, които нито учат, нито работят. По думите му, част от тях вероятно са заети в сивия сектор, а друга част – извън страната.