Министерството на регионалното развитие и благоустройството предлага промени в Закона за движението по пътищата, които ще въведат по-гъвкава и справедлива система за санкциониране на водачи, ползващи републиканската пътна мрежа без заплатена винетна или тол такса. Предвижда се глобите да бъдат съобразени с тежестта на нарушението, като се въведат конкретни смекчаващи обстоятелства.
Предложението е разработено в изпълнение на решение на Съда на Европейския съюз по преюдициално запитване на Административния съд – Хасково, във връзка с несъответствия между българската санкционна система и правото на ЕС, отнасящо се до ползването на платени пътища.
Според проекта глобите за превозни средства, за които се дължи тол такса, ще бъдат обвързани с максималния размер на дължимата такса, а за автомобилите, които подлежат на винетно таксуване – с цената на годишната винетка.
Например:
– За леки автомобили до 3,5 тона, които се движат без валидна винетка, се предвижда глоба в двоен размер на годишната винетна такса – т.е. 194 лв.
– При смекчаващо обстоятелство – ако нарушителят закупи винетка в деня на установяване на нарушението – санкцията ще бъде в размер на 97 лв., или колкото струва една годишна винетка.
В момента глобата е 300 лв., като се допуска възможност за плащане на компенсаторна такса от 70 лв. в 14-дневен срок.
Нови правила за тежкотоварни автомобили над 3,5 тона
За превозни средства, заплащащи тол такса, се въвежда диференцирана система от наказания, в зависимост от конкретното нарушение и отговорността на водача или собственика.
Когато нарушението е извършено от водача:
-
При пълна липса на платена тол такса: глоба в петкратен размер на максималната дължима такса, но не по-малко от 116 лв. и не повече от 1800 лв.
-
При заплатена тол такса за друг участък: глоба в четирикратен размер, но в границите между 87 и 1500 лв.
-
При деклариране на невярна информация (например тегло, оси и др.), водеща до частично платена такса: санкция в трикратен размер, от 80 до 1300 лв.
Когато нарушението е извършено от собственика на превозното средство (физическо или юридическо лице):
-
Без платена такса за съответния ден: глоба от 116 до 2500 лв.
-
С платена такса за друг участък: глоба между 87 и 2000 лв.
-
При декларирани неверни данни: глоба от 80 до 1500 лв.
Промените са публикувани за едномесечно обществено обсъждане в Портала за обществени консултации, както и на официалните сайтове на МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“.