26 C
Пловдив
събота, май 3, 2025

Д-р Аспарух Илиев: Рискът от лаймска болест у нас остава нисък – кърлежите рядко са носители

С повишаването на температурите се увеличават и рисковете от сезонни заболявания – част от тях се предават чрез ухапвания от кърлежи, други – по въздушно-капков път. По данни до април 2025 г. случаите на лаймска болест в страната са двойно повече спрямо същия период на миналата година. Отбелязани са и единични случаи на марсилска треска.

„И двете заболявания са типични за кърлежовия сезон и се причиняват от микроорганизми, поддаващи се на лечение с антибиотици. Не всяко ухапване води до инфекция, но риск съществува и затова кърлежът трябва да бъде отстранен възможно най-бързо“, обясни в ефира на „Тази събота“ д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория в Берн.

След премахването на кърлежа е важно да се наблюдава зоната на ухапване. Ако се появи локален обрив, това може да е първи признак на инфекция. По-рядко се наблюдава генерализиран обрив по цялото тяло, който е част от напреднала фаза на заболяването.

„У нас честотата на лаймска болест все още е ниска. Нашите кърлежи не са масови преносители, но възможност за заразяване има. При липса на симптоми и без лабораторно потвърдено заболяване не трябва да се приема антибиотик профилактично“, подчерта д-р Илиев.

Ваксините – актуална мярка срещу сериозни заболявания

Здравните власти в България обмислят включването на нови ваксини в задължителния имунизационен календар – сред тях са тези срещу варицела и респираторно-синцитиален вирус (RSV).

„Това решение е назряло отдавна. Много родители вече поставят тези ваксини, но щом не са част от календара, разходите по тях не се покриват, а цената им не е ниска“, обясни д-р Илиев.

Той подчерта високата ефективност на ваксината срещу варицела, която предпазва от усложнения и от по-късната проява на вируса под формата на херпес зостер – състояние, което засяга най-често хора с отслабена имунна система.

„Ваксината е подходяща за всички възрасти, но най-голяма защита осигурява при поставяне в ранна детска възраст, когато рискът от заразяване е най-висок“, допълни той.

Относно зачестилите случаи на морбили в световен мащаб, д-р Илиев предупреди: „Това е едно от най-заразните заболявания. Когато обхватът на ваксинацията намалява, случаите се увеличават рязко.“

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук