Медицински сестри, акушерки и рехабилитатори настояват Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) да започне да покрива разходите за предоставяните от тях услуги, които в момента се заплащат изцяло от пациентите. Българският лекарски съюз (БЛС) обаче се обяви против тази идея, като предупреди, че подобна стъпка може да задълбочи кадровия дефицит в системата и да доведе до допълнителни рискове.
В село Драката, както и в много други малки населени места, всяко неразположение се превръща в изпитание. Хората често разчитат на помощ от близки или прибягват до народната медицина. „Като ни стане нещо лошо, децата идват и ни карат на лекар. Имахме доктор, ама замина за Германия и там си е“, споделя 84-годишната баба Венета.
В момента ситуацията е следната: ако инжекция бъде поставена от лекар, тя се покрива от НЗОК. Ако обаче лекар няма и бъде повикана медицинска сестра, услугата се заплаща от пациента, независимо че често той е здравноосигурен.
„Пациентите плащат от собствения си джоб, а в повечето случаи имат здравни осигуровки. Настояваме Касата да поема тези разходи – така ще можем да си вършим работата, а пациентите ще получават нужните грижи“, обяснява Александър Василев, заместник-председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. По думите му, не липсата на нужда, а невъзможността да се плати често е причината хората да отказват помощ.
От БЛС определят идеята държавата да заплаща подобни дейности като рискована и недостатъчно аргументирана. Според съсловната организация това би увеличило административната тежест и би отворило врата за фиктивни или нискокачествени услуги, както и за непрозрачно изразходване на средства от Здравната каса.
Противно на тази позиция, Сдружението на амбулаториите по здравни грижи настоява за диалог и конкретни решения. „Време е да оставим егото настрана и да не гледаме само финансовия аспект. Вярвам, че ще се намери устойчив механизъм за финансиране. Нужно е да се въведе нормативна база за контрол на качеството и отчетността, защото броят на нуждаещите се пациенти расте“, заяви председателят Анелия Атанасова.
На 8 май представители на всички заинтересовани страни ще се срещнат в сградата на НЗОК в търсене на общо решение.