„В миналото агресията при децата беше предимно инструментална – използваше се като средство за постигане на цел. Не се извършваше с намерението да се причини страдание, а за да се демонстрира доминация или да се вземе нещо от другия. Днес агресията е все по-враждебна – насочена е към това да се нарани, да се причини болка.“ Това заяви в предаването „Офанзива“ по „Нова Нюз“ психологът Росен Йорданов, който има дългогодишен опит в системата на МВР.
По думите му още преди около десет години изследвания са показали ръст на индиректната агресия сред подрастващите. „Това включва осмиване, окарикатуряване, унижение – неща, с които можеш да предизвикаш емоционално страдание у другия“, обясни той.
„Тийнейджърите са особено уязвими – при тях балансът между самоконтрол и желания е труден за постигане“, допълни Йорданов.
По повод убийството на момиче в Хасково, психологът подчерта, че случаят изисква допълнително изясняване. „Има твърде много неясноти. Съмнявам се в първоначално лансираната версия, че двамата просто са се срещнали, скарали са се и той я е удушил. На лице са детайли като помощно средство – въже – и изолирана, запустяла сграда. Всичко това говори за по-сложен сценарий – натрупано напрежение и предистория, които може да са били забелязани от околните“, коментира експертът.
Йорданов отправи и критики към директора на ОДМВР-Хасково, като го определи като „непрофесионален“ в поведението си. „Той трябва да служи за пример на всички ръководители в МВР. Не можеш просто така да говориш пред медиите. Когато директорът сгреши, греши цялата система. Затова обществото реагира остро – защото лицето на институцията допусна грешка. Убеден съм, че много служители по случая са си свършили добре работата, но подобни прибързани изявления хвърлят сянка върху всички“, заключи психологът.