Вече тече 10-дневният срок, даден от премиера Росен Желязков, за цялостна ревизия на системата за ранно известяване при бедствия и аварии. Повод за ултиматума станаха наводненията в Северозападна България, които разкриха сериозни пропуски в координацията и подготовката на местните власти.
По време на потопа в Монтанско стана ясно, че администрациите в общините Хайредин и Бойчиновци не разполагат с обучени служители, способни да работят със системата BG-ALERT.
Според извършена проверка, областите с най-голям брой обучени кадри са Благоевград, София-област и Кърджали. В Ямболска област до момента няма нито един обучен служител, като само две общини са подали заявки. В Перник, Смолян и Търговище все още няма подадени заявки за обучение, съобщава bTV.
От всички 28 областни управители, едва седем са преминали необходимото обучение за работа със системата BG-ALERT. Макар по закон 19-те министри също да имат това право, досега само Министерството на околната среда и водите е заявило участие в обучителния процес.
Възниква основателен въпрос – защо само 7% от лицата с право на достъп до системата могат реално да я използват, при положение че в нея са вложени близо 2 милиона лева. Отговорността за инициирането на обученията е на местните власти, подчерта директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ комисар Александър Джартов.
Сдружението на общините междувременно призова институциите да действат в координация, за да се осигури ефективното функциониране на системата за ранно предупреждение.
До момента едва 11 служители на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) са заявени за обучение. В близките дни ще стане ясно кои други институции ще бъдат включени в списъка. Сред тях следва да бъдат и представители на регионалните екоинспекции, Агенцията за борба с градушките и Агенцията за проучване и поддържане на река Дунав.